W sobotę 26 czerwca, na plantacji cebuli zimującej prowadzonej przez p. Macieja Sztanderę w miejscowości Ociąż pod Kaliszem odbyło się spotkanie cebulowe. Zorganizowała je firma Rol-Spec. Jej przedstawiciel, Marcin Wieczyński spotykał się z plantatorami i przedstawicielami branży warzywniczej, udzielał informacji, odpowiadał na pytania i wyjaśniał wątpliwości. Dzień otwarty gdzie głównym bohaterem była cebula zimująca od Cora Seeds był wydarzeniem w trakcie którego można było się przekonać, że pomimo dość surowej jak na warunki minionych lat zimy, cebula jest w dobrej kondycji a plony zapowiadają się bardzo przyzwoicie.

Późny siew, zimna wiosna… Udana produkcja mimo przeszkód

Siewy wykonano tu bardzo późno, bo na początku drugiej połowy września. Zaważyło na tym m.in. opóźnienie w przygotowaniu stanowiska – orkę przeprowadzono dopiero 8 września. Ulewne deszcze między 25 sierpnia a 5 września, nie pozwoliły wykonać prac polowych wcześniej. Warto też wspomnieć, że wyżej wymieniony termin jest przez nas rekomendowany do wykonania siewu naszych odmian. Mimo to wschody były dobre. Dobrze przebiegła także zima, pod kątem zapewnienia na plantacji okrywy śnieżnej. Pole to jest nieco osłonięte przed wiatrem, więc nie ma tu istotnych strat w obsadzie. Gospodarz spodziewa się, że w przypadku cebuli czerwonej uzyska plon na poziomie ok. 90 t/ha, a w pozostałych przypadkach będzie to średnio 50 t/ha – mówi M. Wieczyński. Ze zdrowotnością nie było tu większych problemów. Brak długich okresów deszczu sprawił, że presja mączniaka rzekomego była ograniczona. Na dość dużą skalę pojawiło się stemphylium. Zastosowana ochrona fungicydowa okazała się jednak skuteczna i rozwój choroby zastopowano. Deszczowanie pola w przerwach między opadami zapewniło roślinom relatywny komfort i harmonijny wzrost. Pewnym problemem jest zachwaszczenie rumianem. Gospodarz zdecydował jednak, że zwalczanie tej rośliny w dość późnym okresie przy pomocy herbicydów  przełożyć może się na uszkodzenia cebuli i spowolnienie oraz ograniczenie budowy plonu. Finalnie,  straty przewyższyłyby korzyści.

Kwatera na której odbyło się spotkanie

Jakie odmiany rosły w pokazowej kwaterze?

Jedną z nich była odmiana cebuli czerwonej Divinastar F1. To odmiana średnio-wczesna. Tworzy okrągłe główki i ma bardzo wysoki potencjał plonotwórczy. To towar głownie eksportowy. Znajduje ona zastosowanie w sałatkach, chętnie wykorzystują ją restauracje sieci fast-food. O tej porze roku nie ma już zapasów czerwonej cebuli z siewów wiosennych, więc zimowa produkcja to doskonały sposób na wypełnienie tej niszy. Warto wspomnieć, że zazwyczaj za taki surowiec można uzyskać lepszą cenę niż za cebule o żółtej łusce. Znaczenie będzie mieć będzie także kaliber – mówił M. Wieczyński.

Wczesną odmianą o żółtej łusce na uprawę której zdecydował się  M. Sztandera jest Fokker F1. Podczas spotkania część kwatery była już wykopana, a pozostałe rośliny od ok. tygodnia miały już pozałamywany szczypior. To odmiana o dość uniwersalnej specyfice – nadaje się do sprzedaż w workach, a także na obieranie. Zaletami są wysoki potencjał plonotwórczy i mocna łuska.

Eksperymentem tu zrealizowanym było wysianie nasion odmiany Skiner F1. To średnio-późna odmiana, ale za to cechująca się dobrą zimotrwałością. Także sam materiał siewny w jej przypadku jest najtańszy w gamie kreacji cebuli ozimej Cora Seeds oferowanej przez Rol-Spec. Cebule tę rekomenduje się do sprzedaży na świeżym rynku, w worku. Łuska jest mocna, brązowozłota.

Co jeszcze w ofercie ma Rol-Spec

M. Wieczyński na spotkaniu prezentował także cebulę odmian uprawianych w innych gospodarstwach. Jedną z nich była Reflex F1. To odmiana późniejsza od Fokkera F1 o ok. tydzień. Wytwarza główki o globusowatym kształcie i złotej łusce. Specjalista rekomendował jej uprawę z przeznaczeniem na świeży rynek oraz na worek. Atutem jest ciemnozielony szczypior pokryty mocną warstwą wosku.

Cebula odmiany Reflex F1

CRX 2301 F1 to kolejna obiecują kreacja z portfolio Cora Seeds, firmy której nasiona dystrybuuje Rol-Spec. To bardzo wczesna cebula do zbioru na biało już w maju. Jest to jedna z najwcześniejszych dostępnych odmian na rynku. Cebula cechuję się stosunkowo niedużym szczypiorem i wąską szyjką.

Cebula odmiany CRX 2301 F1

Pewną niszą na polskim rynku wciąż pozostaje cebula o białej łusce. Pomimo wciąż relatywnie niewielkiego zainteresowania takim towarem, pewien rynek i popyt już istnieje. W m. Ociąż można było zapoznać się z odmianą Hidras F1. To wariant średnio-wczesny. Można ją polecać do sprzedaży na rolnych rynkach hurtowych, gdzie znajduje odbiorców. Ta cebula może znaleźć zastosowanie jako surowiec do zbioru pęczkowego wczesną wiosną.

Hidras F1