Grupa Producentów Rozsad „Krasoń” to jeden z wiodących producentów rozsady w Polsce. Firma założona przez Grzegorza Krasonia,  w przyszłym roku obchodzić będzie 20-lecie swej działalności. Załoga w swej codziennej pracy łączy wieloletnie doświadczenie z wykorzystaniem nowych technologii. Wszystko to sprawia, że moce produkcyjne są tu obecnie wykorzystane do maksimum możliwości, a rozsada warzyw gruntowych jest doskonałej jakości.

Nieograniczona oferta

Firma w obecnym czasie nie realizuje żadnych planów produkcyjnych, które nie wynikałyby z konkretnych zamówień. Zdarza się, że jesienią gdy zainteresowanie rozsadą maleje, GPR „Krasoń” przygotowuje serie najbardziej popularnych gatunków i odmian. Wówczas można je nabyć „od ręki”. W standardowych warunkach rozsadę zamawia się jednak z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli ktoś potrzebuje rozsadę na połowę maja, to już w grudniu poprzedniego roku lista zamówień była skompletowana. Zwykle jednak, aby zapewnić sobie dogodny termin realizacji zamówienia, warto je złożyć na 1,5 miesiąca wcześniej – mówi Marcin Krasoń, reprezentujący grupę.

Redukcja nadziemnej częście selera wspomaga rozwój systemu korzeniowego
Redukcja nadziemnej części selera wspomaga rozwój systemu korzeniowego

Już na koniec kwietnia i pierwsze 3 tygodnie maja zakład będzie cotygodniowo wysyłał do odbiorców 18 mln sztuk. rozsad, co stanowi maksimum jego mocy przerobowej. Co godne podkreślenia, firma Krasoń jest w stanie przygotować dowolnej wielkości zamówienie w zasadzie na każdy gatunek warzyw polowych uprawianych w Polsce i dowolną jego odmianę.

Najpopularniejsze gatunki

Na podstawie analizy spływających do firmy zleceń można pokusić się o wskazanie zarysowujących się trendów. Pośród zamawianej rozsady największą popularnością cieszą się warzywa kapustne i tu spodziewany jest znaczący wzrost produkcji. W przypadku sałaty, na którą zamówienia mamy już do września, widać że łączny wolumen rozsady dostarczonej do klientów będzie sporo większy niż w ubiegłym roku. Prognozujemy także wzrost w sprzedaży selera, będzie to prawdopodobnie zwyżka wynosząca około 10 mln sztuk rozsady w porównaniu z 2015 r. Więcej sprzedamy polowej papryki. Produkcja pomidorów gruntowych prawdopodobnie pozostanie na porównywalnym poziomie – mówi Marcin Krasoń i dodaje, że coraz częściej pojawiają się także zamówienia na rozsadę ogórków, raczej rzadkie w poprzednich sezonach. Rośnie też zainteresowanie gruntową papryką, a w przypadku warzyw kapustnych największa dynamika wzrostu zauważalna jest w brokułach.

Wyzwania w realizacji zamówień

Rozsada przez cały czas pozostaje oznaczona więc na kazdym etapie wiadomo kto jest odbiorcą
Rozsada przez cały czas pozostaje oznaczona, więc na każdym etapie wiadomo kto jest odbiorcą

Ten sezon dotychczas sprzyja wytwarzaniu rozsady. Nasłonecznienie jest na dostatecznym poziomie i tylko czasem zachodzi potrzeba sztucznego doświetlania młodych roślin. Nie ma też wyjątkowo dużych, niesprzyjających produkcji spadków temperatur, które prowadziłyby do konieczności poniesienia wysokich kosztów związanych z dogrzaniem szklarni. Zespół pracowników to wyłącznie Polacy. Niektórzy pracują w firmie od samego początku, czyli od 1997 roku, więc osiągnęli wysoki pułap fachowości. W tej sytuacji za największe wyzwanie uznać należy dostęp do nasion, który nie zawsze jest nieograniczony pomimo wieloletniej współpracy firmy Krasoń z podmiotami nasienniczymi.

Tace z wysianymi nasionami oczekujące na rozstawienie w szklarni
Tace z wysianymi nasionami oczekujące na rozstawienie w szklarni

Jednym z możliwych rozwiązań tej kwestii  jest produkcja rozsady z nasion powierzonych. Klient przekazuje firmie materiał siewny i z tej partii tylko i wyłącznie dla niego przygotowywana jest rozsada. Ponieważ tak pozyskane nasiona pochodzą z niewiadomego czasem źródła, to podmiot nie może ponosić odpowiedzialności za wschody. W przypadku produkcji opartej o zwykłe zasady i zamówieniu powyżej 10 tys. sztuk rozsady, wysiewane jest 110% nasion tak, aby pokryć ewentualne straty we wschodach. W efekcie niemalże zawsze ogrodnik otrzymuje więcej rozsady niż zamawiał. Wygospodarowana w ten sposób nadwyżka jest przekazywana bezpłatnie.

Przygotowanie rozsady do dostawy

Ostatni tydzień cyklu produkcyjnego rozsada spędza na hartowniku. W kompleksie szklarni w Piaskach jest to miejsce o areale ok. 1,5 ha, gdzie rośliny poddawane są oddziaływaniu warunków atmosferycznych podobnych do tych, które panować będą w miejscu wysadzenia. Hartownik został wyposażony w instalację do podgrzewania i okrywania w przypadku, gdyby wystąpiły wybitnie niesprzyjające warunki atmosferyczne. Z hartownika rozsada trafia na samochody dostawcze. Flota w całości należy do GPR Krasoń, a przestrzeń ładunkowa jest wyizolowana, co pozwala na zachowanie dobrej dla rozsady temperatury w trakcie transportu. Plan dostaw na nadchodzący tydzień ustalany jest w czwartek i zaraz potem informuje się klientów o terminach realizacji zamówień. Dodatkowo, w dzień dostawy z odbiorcą kontaktuje się jeszcze kierowca w celu ustalenia szczegółów. Duże zamówienia obsługiwane są za pomocą dedykowanego transportu, mniejsze są grupowane. Wszystkie trafiają do odbiorców na czas i we wskazane miejsce.

Nowości technologiczne

Działo antygradowe zakupione do ochrony rozsady w hartowniku
Działo antygradowe zakupione do ochrony rozsady w hartowniku

W celu ochrony rozsady w hartowniku na terenie kompleksu szklarni w Piaskach zainstalowano działo antygradowe połączone z radarem SkyDetect. Aktywuje się ono automatycznie, gdy w 2 strefach odczytu radaru przekroczone są pomiarowe normy. Działanie polega na mieszaniu powietrza w chmurze w celu roztopienia gradowych grudek. W efekcie tego zabiegu na ziemię spada deszcz lub deszcz ze śniegiem, który nie wyrządza szkód rozsadzie, i nie stanowi zagrożenia dla szklarni. W nowej, uruchomionej 3 lata temu szklarni w Złotowie w lutym uruchomiono także nową kostkarkę, wykorzystywaną głównie w produkcji rozsady sałaty. Została ona zakupiona z firmy Flier, z którą GPR współpracuje także w zakresie pozyskiwania siewników. Maksymalna wydajność kostkarki to 600 150 kostkowych skrzynek rozsady na godzinę, jest cicha i łatwa w obsłudze. Dla przygotowania kostki ważne jest dokładne wymieszanie torfu z wodą, co sprawia, że kostka ma doskonałą strukturę.

Blisko dwie dekady doświadczenia i nieustanne inwestycje w nowoczesny sprzęt sprawiają, że zakup gotowej rozsady z firmy GPR Krasoń może być ciekawą alternatywa do produkowania jej we własnym zakresie, często w nieoptymalnych warunkach i z koniecznością przeznaczenia na cały proces sporego nakładu pracy, czasu i środków.