Rozsady i bezpieczeństwo produkcji warzyw

Martyna Kasprzak, GPR Krasoń

W poprzedniej części relacji ze spotkania warzywniczego do którego doszło 15 grudnia w Topoli Królewskiej („Te warzywa mają dać zarobić w tym sezonie) pisałem o odmianach warzyw omawianych w trakcie tego szkolenia. Jednak zakres poruszanych tematów był szerszy. W tej cześci informuję o zmianach w sektorze produkcji rozsad warzyw polowych u jednego z krajowych liderów∑ tej produkcji oraz o wymaganiach oraz kontrolach prowadzonych w gospdoarttwch przez PIORiN.

Rozsady

GPR Krasoń w Topoli Królewskiej reprezentowała Martyna Kasprzak. Przybliżyła działalność firmy, która z roku na rok rozwija się, co jest dowodem rosnącego popytu na gotowe rozsady warzyw. Oferta podmiotu jest dość szeroka i obejmuje rozsady warzyw zarówno konwencjonalnych jak i certyfikowanych ekologicznie. Najszybciej rozsady kapustne zamawiać można na 8 tydzień roku. Początkowo są one produkowane w tacach 150 otworowych, potem 260 lub 285 otworowe. Istnieje możliwość zaprawiania jej Verimarkiem 200 SC w dawce 15 ml na 1000 roślin na 2-3 dni przed dostawą do gospodarstwa, a więc na etapie hartowania. Zaprawa działa przez 30-45 dni zapewniając roślinom ochronę przed szkodnikami we wczesnych fazach rozwoju. Dostępne są też rozsady selerów od tygodnia 13 w tacach 285 otworowych. GPR Krasoń dostarcza młode rośliny flotą 24 samochodów ciężarowych z windami dedykowane do przewozu rozsady. Martyna Kasprzak zwracała uwagę, by rozsady nie przetrzymywać na paletach ustawionych jedna na drugiej, jeżeli nie ma opcji jej bezpośredniego wysadzenia. Lepiej porozkładać tace i zabezpieczyć je przed chłodem. Roślina powinna być w tym czasie podlewana wodą nie zimniejszą niż 15°C. Długa ekspozycja na niską temperaturę może powodować jarowizację.

Jak poinformowała przedstawicielka GPR Krasoń, produkcja rozsady na przestrzeni ostatnich lat systematycznie rośnie, choć akurat nieco spadła w 2 ostatnich sezonach produkcja rozsady kalafiora. Wyraźnie za to więcej wyprodukowano rozsady selera, a skokowo niemal wzrosła produkcja młodych roślin sałaty w 2023 roku. Od 2018 roku dynamicznie rośnie też produkcja rozsady pomidora gruntowego. Wolumeny zamawianej rozsady papryki na przestrzeni ostatnich sezonów pozostawały dość stabilne, lecz aktualnie uwidacznia się wzrost. Ostatni sezon to wzrost produkcji kapusty białej, choć w 2024 roku w tej kategorii rozsady może wystąpić nieznaczny spadek.

Kontroli PIORiNu będzie więcej

Janusz Kluska, WIORiN

Kierownik łęczyckiego oddziału WIORiNu zwracał uwagę na rosnącą liczbę kontroli dotyczących pozostałości ś.o.r. w warzywach w Polsce i za granicą. Pierwsze przewinienie w tym zakresie kończy się mandatem. W przypadku wykrycia kolejnych nieprawidłowości plantatorom mogą zostać odebrane uprawnienia chemizacyjne.

Sprawdzeniu podlega także wykorzystywany do aplikacji preparatów ochronnych sprzęt. Pierwsza rzecz na którą trzeba zwrócić uwagę, to badanie sprawności opryskiwacza, które musi być wykonane co 3 lata lub 5 lat w przypadku nabycia nowej maszyny. Także użytkownik opryskiwacza musi być przeszkolony w zakresie stosowania środków ochrony roślin. Konieczne jest także przestrzeganie zapisów etykietowych na środkach ochrony roślin oraz wykonywanie oprysku w optymalnych warunkach pogodowych. Nie należy stosować produktów przeterminowanych, ani wycofanych z obrotu.

Zdaniem prelegenta, liczba kontroli w kolejnych latach będzie dodatkowo rosła, podobnie jak wysokość mandatów. Mówca poinformował, że ważne jest, by na bieżąco prowadzić ewidencję zabiegów – umożliwi to wyjaśnienie niektórych spornych czy kontrowersyjnych sytuacji.