Zmiany klimatyczne a także coraz bardziej restrykcyjne przepisy prawa UE stawiają przed plantatorami bardzo poważne wyzwania w zakresie ochrony upraw. Na konferencję zorganizowaną w Kielcach 12 maja przez Krajowe Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw przybyli m.in. przedstawiciele firmy Syngenta. Jeden z nich wyjaśnił zgromadzonym w audytorium przedstawicielom branży przetwórczej w jaki sposób warzywa mogą być chronione efektywnie ale i odpowiedzialnie w zakresie bezpieczeństwa dla konsumenta.

Ochrona warzyw w trudnych warunkach

Janusz Malanowski, przedstawiciel firmy Syngenta, w trakcie kieleckiego wydarzenia mówił właśnie o efektywnej ale i bezpiecznej dla konsumenta ochronie warzyw przemysłowych. Wzmagać skalę trudności mogą zmiany klimatyczne – wysokie temperatury, susze. Topnieje też liczba substancji aktywnych dopuszczonych do ochrony, co tylko czyni całą sytuację jeszcze bardziej skomplikowaną. W ich miejsce prowadzane są rozwiązania biologiczne. Ewidentne wyzwania przed branżą to rosnące wymogi jakościowe oraz coraz droższe koszty pracy. – mówił we wstępie do swej produktowej prezentacji specjalista.

Insektycydy

Jednym z produktów, który Syngenta ma w swej ofercie, to Affirm 095 SG. Preparat zwalcza gąsienice, działa do dwóch tygodni i praktycznie nie pozostawia pozostałości o ile zostanie zastosowany zgodnie z etykietą. Kolejnym produktem jest Voliam. To także insektycyd. Jest zarejestrowany do użycia w ziemniakach, kapustnych a dodatkowo w ochronie śliw, grusz i jabłoni. Oba wymienione produkty stosować można dwukrotnie w sezonie. Afinto jest insektycydem, który zwalcza przede wszystkim mszyce i mączliki. Działa systemicznie, likwiduje wszystkie stadia rozwojowe mszyc. Efekt jego zastosowania jest długotrwały, także w wyższych temperaturach. Można go stosować w ochronie kapust.

Fungicydy

Orondis Evo Pack  łączy w sobie działanie efektywnych fungicydów, takich jak Orondis Plus i Amistar 250 SC. To oręż w jaki firma Syngenta pragnie wyposażyć plantatorów cebuli, sałaty i czosnku. Dodatkowo prelegent wspomniał, że w ofercie handlowej firmy pozostaje Scorpion 325 SC. To dwuskładnikowy fungicyd, który można stosować w ochronie większości warzyw. Także Switch 62,5 WG będzie wciąż sprzedawany przez Syngentę w Polsce. Produkt ten znajduje zastosowanie powszechnie w ogrodnictwie.

Wsparcie biologiczne dla roślin

Produkt który wciąż uznawać można za nowość, biologiczny preparat Quantis, będący wyciągiem z trzciny cukrowej z aminokwasami i potasem, pomaga zaś truskawkom przejść okres suszy. Rośliny potraktowane tym środkiem lepiej znoszą wysokie temperatury. To pierwszy biostymulator w ofercie Syngenta. Być może z czasem zakres jego stosowania ulegnie rozszerzeniu.

Pozostali przedstawiciele firmy Syngenta obecni w Kielcach