Sałaty i ich typy – rekomendacje uprawowe z Enza Zaden


W niektórych regionach naszego kraju uprawa sałaty to bardzo ważny, a nawet podstawowy kierunek produkcji części gospodarstw. Firma nasienna Enza Zaden dokłada starań, by hodowla odmian prowadzona była w kierunku zapewnienia plantatorom potencjału do satysfakcjonującej i dochodowej produkcji. Sałaty i ich typy są przedmiotem filmu nagranego w Holandii podczas polowych pokazów jakie Enza Zaden zorganizowała dla europejskich plantatorów w początkach jesieni. Występuje na nim Piotr Pietrzak, przedstawiciel tej firmy. Przekazuje swe opinie i rekomendacje dotyczące odmian do uprawy w Polsce.

Sałaty lodowe od Enza Zaden

Jedną z najwcześniejszych odmian do uprawy w Polsce jest Damion F1. Może być uprawiana zarówno pod okrywami jak i w otwartym gruncie. Nowością na ten sezon jest Napelo F1, która posiada podobną charakterystykę. Będziemy ją testować w polskich gospodarstwach. – mówił przedstawiciel Enza Zaden. Przedsiębiorstw w swej ofercie ma także wiele odmian godnych do polecenia do uprawy na zbiór latem a także jesienią. Wśród nich na wyróżnienie zasługuje znana i ceniona odmiana Cellist F1. Nowością w gamie odmian do niej podobnych jest Casemiro F1. Odznacza się lekko pofałdowanym liściem i pewną tolerancją na przymrozki. Wyrównanie główek jest kolejnym atutem.

Nowe typy i krzyżówki

Poszukujemy wciąż nowych i interesujących odmian sałat. Mogą one się wymykać z tradycyjnych podziałów. Ważne jest to, by wyróżnić się czymś, by zainteresować klienta odmianą o lepszym smaku czy jakiejś unikalnej cesze wizualnej. Stąd ta niezwykła mnogość kolorów, kształtów czy na przykład odmiany sałaty o podwyższonej zawartości suchej masy – mówił w Holandii P. Pietrzak.

Poniżej zamieszczony został cały film z jego wypowiedzią: