Dobrą informacją dla producentów warzyw i owoców, przekazał podczas grudniowego spotkania Forum Doradców Sadowniczych dr Mirosław Korzeniowski z firmy Bayer. Dotyczy ona poszerzenia zakresu rejestracji dla biologicznego produktu Serenade ASO, który zgodnie z nową etykietą można stosować w uprawie 17 gatunków sadowniczych i 15 gatunkach warzyw.

015a4129
Dr Mirosław Korzeniowski, Bayer

Jak przypomniał dr Mirosław Korzeniowski Serenade ASO jest mikrobiologicznym środkiem grzybobójczym oraz bakteriobójczym/statycznym o działaniu kontaktowym, w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą (SC). Zawiera szczep QST 713 bakterii Bacillus subtilis. Jest to bakteria występująca naturalnie w przyrodzie, wykazującą działanie grzybobójcze oraz fungistatyczne poprzez zakłócenie rozwoju grzybni w wyniku kontaktu z patogenem na powierzchni roślin i wytwarzanie substancji, które zakłócają funkcjonowanie błon komórkowych grzybów. Bacillus subtilis QST 713 konkuruje także z patogenami o przestrzeń życiową i składniki odżywcze oraz indukuje systemiczną odporność rośliny.

W odniesieniu do upraw warzyw Serenade ASO zyskał rejestrację do stosowania w uprawach sałaty, pomidora, oberżyny i papryki, oraz uprawianych w gruncie marchwi, pietruszki korzeniowej, pasternaku, selera korzeniowego, kapusty głowiastej białej, kapusty głowiastej czerwonej, kalafiora, jarmuża, brokuła, kapusty pekińskiej i kapusty brukselskiej przeciwko chorobom grzybowym oraz bakteryjnym.

Serenade ASO może być stosowany kilka razy w sezonie, nie ma okresu karencji i nie stwarza ryzyka powstawania pozostałości w owocach czy warzywach. Należy jednak pamiętać, że ten biologiczny produkt ma działanie stricte zapobiegawcze, i dlatego należy go stosować przed wystąpieniem choroby w warunkach, które temu sprzyjają.

Serenade chroni przed chorobami bakteryjnymi, mączniakami prawdziwymi, szarą pleśnią, zgnilizną twardzikową i alternariozą. Jest kilka produktów opartych na B. subtilis, ale Serenade jest produktem stabilnym i pewnym, produkowanym w oparciu o najnowsze dostępne technologie – podkreślał M. Korzeniowski. Doświadczenia z innych krajów wskazują że dobra skuteczność Serenade jest zapewniona przy dawce 5 l/ha ze zwilżaczem. Skuteczność przy zastosowaniu zapobiegawczym jest porównywalna do dobrych preparatów zapobiegawczych.