Stemphylium na zimówce


Na odmianach cebuli zimujących w gruncie zwłaszcza na słabszych stanowiskach już w ubiegłym tygodniu pojawiły się pierwsze objawy stemphylium. Oczywiście wielu znawców tematu mówi, że jest za wcześni. Niestety objawy mówią same za siebie.

Objawy Stemphylium na zimówce

Ujawniają się zazwyczaj wtedy kiedy szczypior uszkodziły przymrozki lub też wiatry wiejące i niosące cząstki gleby. Takie sytuacje niestety się zdarzają. Tak samo jak na cebuli z siewu wiosennego również na cebuli zimującej czy też dymce pierwsze objawy mogą się pojawić gdy są sprzyjające warunki do rozwoju choroby. Zarodniki grzyba przemieszczają się z masami powietrza. Niestety wbrew różnym opiniom grzyby nie potrafią liczyć wielkości cebuli i nie występują w określonych fazach BBCH.

Jak walczyć z Stemphylium na zimówce?

Jeżeli chodzi o pierwszy zabieg to zawsze polecam Signum z dodatkiem siarczanu magnezu i Protectorem. Następne zabiegi w zależności od momentu występowania i zagrożeń ze strony innych chorób można wykonać produktami Luna Expirience, Fandango czy też Scorpionem. Do zabiegów warto dodać siarczan magnezu i Protector. Wówczas substancja aktywna zostaje związana z woskiem roślinnym i jak dłużej pozostaje na liściach. Dotyczy to również upraw nawadnianych za pomocą deszczowni.