Jak „cenna” jest polska kapusta wczesna?


W większości gospodarstw kończą się już zbiory kapusty głowiastej białej uprawianej w tunelach foliowych. Teraz czas na wczesne odmiany spod osłon bezpośrednich. Pomimo wyraźnego, około 1-miesięcznego wcześniejszego rozpoczęcia sezonu i podaży krajowego surowca, ceny rodzimej kapusty wczesnej odbiegają od oczekiwań producentów. Jak kształtują się ceny tego warzywa w hurcie i detalu? Czy polska kapusta wczesna jest konkurencyjna cenowo w stosunku do importowanej?  

Ceny na rynkach hurtowych (notowania z 6-7 maja)

Tabela 1. Ceny hurtowe producentów warzyw i owoców: krajowa, młoda kapusta głowiasta biała (zł/szt)

GiełdaCena minimalna Cena maksymalna 
Bronisze – Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A.4,26,0
Łódzki Rynek Hurtowy „Zjazdowa” S.A.4,06,5
Lubelski Rynek Hurtowy S.A. w Elizówce5*7* 
Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza S.A. (Poznań)55
Giełda Kaliska Sp. z o.o.44
Kompleks Handlowy „Rybitwy” (Kraków)
Rolno-spożywczy rynek hurtowy we Wrocławiu („Targpiast”)4,56,3

* bez rozróżnienia, tj. kapusta krajowa i importowana

Pod koniec pierwszego tygodnia maja krajową kapustę wczesną można było nabyć najtaniej na giełdzie w Kaliszu (4 zł/szt), podobnie jak w Łodzi, choć tam za dorodny towar trzeba było zapłacić do 6,5 zł. Nieco więcej bo co najmniej po 4,2 zł i 4,5 zł sprzedawali producenci kapustę odpowiednio na rynku w Broniszach i we Wrocławiu. W Poznaniu cena wywoławcza krajowej kapusty wynosiła 5 zł/sztukę, natomiast w podlubelskiej Elizówce notowania cenowe nie wskazują na kraj pochodzenia i tam cena kapusty młodej mieściła się w zakresie 5-7 zł. Średnia cena kapusty krajowej w tym okresie na rynkach wskazanych w tabeli 1  wynosi 5,1 zł/szt.

Tabela 2. Ceny hurtowe producentów warzyw i owoców: importowana, młoda kapusta głowiasta biała (zł/szt)

GiełdaCena minimalna Cena maksymalna 
Bronisze – Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A.2,754,0
Łódzki Rynek Hurtowy „Zjazdowa” S.A.5,07,0
Lubelski Rynek Hurtowy S.A. w Elizówce5*7*
Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza S.A. (Poznań)4 zł/kg**4 zł/kg**
Giełda Kaliska Sp. z o.o.4,54,5
Kompleks Handlowy „Rybitwy” (Kraków)4,77,0
Rolno-spożywczy rynek hurtowy we Wrocławiu („Targpiast”)

* bez rozróżnienia, tj. kapusta krajowa i importowana

** W przeliczeniu z 10 kg opakowania

Zależnie od giełdy, kapusta importowana (tabela 2) jest droższa (Łódzki Rynek Hurtowy, Giełda Kaliska) lub tańsza (Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy, Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza) od kapusty krajowej. Na Broniszach można kupić sprowadzaną kapustę już od 2,75 zł za sztukę, a w hurcie w Łodzi, Kaliszu i Krakowie średnio za 4,75 zł, a dobrej jakości towar nawet i po 7 zł. W notowaniach cenowych na rynku we Wrocławiu brak danych co do cen kapusty pochodzącej z importu. 

Tabela 3. Ceny detaliczne krajowej kapusty głowiastej białej (zł/szt)

SiećCena
Aldi 3,99
Lidl4,99 (3,99 z aplikacją)
Lewiatan5,99

Ceny krajowej kapusty głowiastej białej w sieciach handlowych są porównywalne do cen tego surowca na rynkach hurtowych. Wśród badanych dyskontów (tabela 3) najdroższa kapusta była w Lewiatanie (5,99 zł) a w Aldi i Lidlu (z aplikacją) po 3,99 zł. Z kolei w krakowskich warzywniakach w tych dniach cena wahała się średnio w granicach 6,5-7,5 zł/szt. 

Ocena sezonu w Małopolsce

Swoją opinią podzielił się ze mną Wojciech Płaszewski z miejscowości Wierzbno należącej administracyjnie do gminy Koniusza słynącej z produkcji kapusty wczesnej. Pan Wojciech posiada gospodarstwo o powierzchni prawie 20-hektarów, przy czym około połowę powierzchni przeznacza pod warzywa korzeniowe np. selery, a połowę pod kapustne tj. kapustę białą, czerwoną, pekińską oraz kalafiory corocznie zmianując pola. W jego gospodarstwie pierwsze zbiory kapusty uprawianej w tunelach foliowych rozpoczęły się już 15 kwietnia. Kapusta sprzedawana była początkowo za 3,8 zł za główkę. Jednak cena ta nie utrzymała się i szybko obniżyła się obecnie do poziomu około 2 zł/szt. 

Pan Wojciech sprzedaje kapustę do okolicznych hurtowni owocowo-warzywnych m.in. BEST-VEG, VEG-BOX, EMI-HURT, choć największym odbiorcą jest firma POL-MAR Konrad Grzyb i Dawid Grzyb z Łaganowa. Producent podkreśla, że w porównaniu do ubiegłego roku w tym sezonie jest dużo gorsze „zejście” towaru, a oferowane ceny o około połowę niższe. 

W gospodarstwie uprawianych jest dużo odmian warzyw kapustnych z firmy Bejo Zaden, w tym bardzo wczesna kapusta głowiasta biała Ranini F1. Z innych firm w uprawie znajdują się takie wczesny odmiany jak np Zarissima F1 (Rijk Zwaan) i Vettel F1 (Syngenta). 

Pan Wojciech aktualnie powoli rozpoczyna też pierwsze zbiory kapusty wczesnej spod włókniny polipropylenowej lecz intensywność i częstotliwość zbiorów w dużej mierze będzie zależała od sytuacji na rynku sprzedażowym. W gospodarstwie uprawiane są odmiany kapusty głowiastej białej o różnym okresie wegetacji tak aby rozszerzyć okno zbiorcze i utrzymać płynność zbiorów zależnie od zapotrzebowania na surowiec.

O informacje cenowe poprosiłem również m.in. przedstawiciela hurtowni BEST-VEG z miejscowości Wroniec. Według przekazanych informacji przez przedstawiciela firmy BEST-VEG za główkę kapusty oferowali oni na początku okresu zbiorczego (połowa kwietnia) 4 zł. Pierwsze trzy samochody z towarem wyjechały bowiem z hurtowni już 17 kwietnia. Ósmego maja kapusta była przez tę firma skupywana od producentów za 2,5 zł za sztukę