Susza ma być mniej groźna w kolejnych sezonach

Minister JK Ardanowski



W niezwykle upalny wtorek 25 czerwca w Warszawie przy ul. Wspólnej w gmachu MRiRW odbyło się spotkanie dotyczące sytuacji w sektorze owoców miękkich. Zgormadzonych gości interesowały różne zagadnienia związane z ogrodnictwem, w tym sposoby przeciwdziałania suszy. Minister Jan Krzysztof Ardanowski odniósł się do tego zagadnienia.

Susza oficjalnie trwa w 10 województwach

Minister JK Ardanowski zapytany podczas warszawskiego spotkania o kwestię suszy udzielił dość obszernej odpowiedzi. Oficjalnie panuje ona w 10 województwach. Sytuacja hydrologiczna pogarsza się jednak. Susza dotyczy póki co przede wszystkim zbóż, a także warzyw okopowych. Do MRiRW spływać mają cyklicznie raporty z województw i na ich podstawie p[odejmowane mają być działania. Komisje zgodnie z wypracowanym w minionych latach mechanizmem będą określać straty. Bilans wodny nie jest tak niekorzystny jak był w 2018 roku, ale sytuacja jest niekorzystna. W niektórych miejscach doszło do gradobić, podtopień – mówił szef resortu rolnictwa.

Będą pieniądze na dużą i małą retencję

Bardzo ważne jest też wypracowanie procedur zarządzania wodą. Dotychczasowe działania skupiały się na zapobieganiu powodziom, nie było jednak działań zmierzających do retencjonowania wody na cele rolnicze, komunalne, przemysłowe czy wytwarzania energii. Zakładane są więc dwa programy: jeden z nich zakłada budowę dużych zbiorników retencyjnych. Będą one zapobiegać powodziom, ale i zatrzymywać duże ilości wody. Będzie ona dostępna także dla rolników. Prowadzony ma być też drugi program zmierzający do odbudowy małej retencji. Odnowione mają być naturalne akweny wśród pól – informował zebranych JK Ardanowski. Powiedział także, że dofinansowane będą także systemy nawodnieniowe, łącznie z deszczowniami, które w jego ocenie są najmniej efektywnymi sposobami nawadniania upraw. Przede wszystkim chodzi jednak o instalacje do nawadniania kroplowego. Toczą się obecnie rozmowy z instytucją Wody Polskie w celu uproszczeniu procedur związanych z budową małej retencji. Zmieniona zostanie też ustawa określająca prawo wodne. Na podstawie nowych regulacji rolnicy mają być zwolnieni z obowiązku uzyskiwania pozwoleń na budowę niewielkich zbiorników. Opłaty za wodę mają zostać utrzymane na minimalnym poziomie i tylko po przekroczeniu progu 5 m3/dzień w przeliczeniu na 365 dni w roku. Pierwszy nabór wniosków o dofinansowania ma być przeprowadzony już w sierpniu br. Inwestycje mają być wykonywane od wiosny. Priorytetowo mają zostać potraktowane te regiony (gminy i powiaty), gdzie sytuacja hydrologiczna jest najgorsza.