Uwaga na wciornastki i stemphylium w uprawie cebuli




Projekt Onion Leader w ostatnich dniach czerwca zawitał do województwa Świętokrzyskiego. Problemy, stan plantacji oraz zalecenia na najbliższe dni dla tej uprawy omawia Władysław Tokarczyk z firmy Syngenta. Główne zalecenia na najbliższe dni to zwalczanie wciornastków oraz stemphylium.

Lustrowana plantacja została założona z dwóch odmian Vision F1 oraz Medalion F1. Pola na których rośnie cebula nie są nawadniane, a panujące bardzo wysokie temperatury, przekraczające 30ºC nie sprzyjają uprawie. Mimo tak trudnych warunków rośliny są w doskonałej kondycji, zadowalające jest obsada, cebula ma 6–7 liści właściwych. Cebula jest teraz w fazie grubienia i ma około 3 cm średnicy.

Plantacja pozbawiona jest chwastów, co udało się osiągnąć poprzez wypracowany dla członków projektu Onion Leader program zwalczania chwastów. Koniec czerwca to także ostateczny termin na zabezpieczenie plantacji przed zachwaszczeniem wtórnym, gdyż późniejsza walka z nimi może negatywnie wpłynąć na plon.

Jak informuje Władysław Tokarczyk, stemphylium już od połowy maja występuje w Czechach i w Polce. Jest to jedna z najgroźniejszych chorób cebuli, która mocno redukuje masę liściową, negatywnie wpływając na masę liściową oraz późniejszy plon. Idealne rozwiązanie do ochrony przed tą chorobą to preparat Scorpion 325 SC, który działa zapobiegawczo oraz interwencyjnie, dodatkowo zwalczając wiele innych chorób zagrażających cebulowym plantacjom.

Drugim problemem, z którym bardzo często borykają się plantatorzy to wciornastek. Szkodnik ten coraz częściej pojawia się na plantacjach wiosną. Wynika to z tego, że coraz więcej zimuje go w sąsiedztwie plantacjach. Dlatego zalecane jest wykonanie dwóch lub trzech zabiegów zwalczający go, koniecznie rotując substancjami aktywnymi środkami przeznaczonymi do jego zwalczania. Podstawą prowadzonej ochrony powinien być regularnie prowadzony monitoring.