W trakcie Fields of Innovation 2022 na poletkach pokazowych odmian firmy Syngentya zjawiło się wielu doradców z polskiego oddziału tej firmy. W ich gronie był Mariusz Kwiatkowski. Specjalizuje się on m.in. w uprawie szpinaku. Pragnąc wykorzystać tę sposobność poprosiliśmy go o jego rekomendacje odmianowe na kolejne sezony dla polskich gospodarstw.

Odmiany akceptowane przez rynek

Jak informował Mariusz Kwiatkowski z firmy Syngenta oferta tego podmiotu w zakresie odmian szpinaku wciąż staje się coraz szersza i bardziej dopasowana do wymagań plantatorów a także rynku. Już uprzednio w polskich gospodarstwach pochlebne recenzje zebrał szpinak El Furio. To odmiana, która portfolio firmy Syngenta zasiliła dwa lata temu. Jest dedykowana do uprawy w okresach wiosennym i jesiennym. Charakteryzuje się bardzo ciemnym, karbowanym liściem. Jej zbiór nie przysparza problemów, a uzysk plonu jest wysoki. Walorem istotnym dla plantatorów jest pełna odporność tej odmiany na mączniaka rzekomego. W bieżącym sezonie w ofercie Syngenty jest także uzupełnienie odmiany El Furio – El Madison. Tę kreację stworzono z myślą o produkcji w trudnym terminie letnim. Nie wybija w pęd nasienny w okresie wysokich temperatur, a jednocześnie okno zbiorcze jest dość długie. To szczególnie ważne w warunkach nieprzewidywalnej pogody, gdy po ulewnej letniej burzy przez dzień lub nawet i kilka dni nie sposób wjechać w pole by przeprowadzić zbiór. Liście tu także są ciemne i karbowane.

Jak prezentowały się odmiany?

Tradycyjnie już, Syngenta zadbała o to by warzywa prezentowane na jej corocznej holenderskiej imprezie prezentowały się wybornie. Nie inaczej było w przypadku kwatery szpinakowej. Problemów widać nie było, rośliny były zdrowe i dorodne. To właśnie w niej o odmianach szpinaku na polski rynek wypowiedział się Mariusz Kwiatkowski. Polscy ogrodnicy należą do europejskiej elity, więc osiągnięcie podobnych wyników w produkcji szpinaków do tych zastanych w Grootebroek jest dla nich zupełnie możliwe. Poniżej filmowa relacja z wystąpienia specjalisty firmy Syngenta: