W ramach projektu Kalafiorowa Demo Farma (KDF), który w 2023 roku odbywa się w rodzinnym gospodarstwie państwa Goleniów w Grabicach w Gminie Cielądz weryfikacji poddane zostały 3 rodzaje agrowłokniny. Celem doświadczenia jest stwierdzenie ich przydatności i wpływu na wzrost kalafiorów z wczesnych terminów sadzenia.

Co daje agrowłóknina?

Paweł Tamborski, Agrimpex

Płaska okrywa z agrowłokniny to zdecydowanie tańsza od tunelowej opcja na uzyskanie wczesnego plonu. To także polisa ubezpieczeniowa na wypadek wystąpienia dość częstych u schyłku zimy i wczesną wiosną zimnych wiatrów, które mogłyby zdewastować młode kalafiory. Agrowłóknina zapewnia im lepsze warunki termiczne w wypadku wystąpienia przymrozków. Choć materiał ten chroni przed zimnem i wiatrem, to przepuszcza wodę. Dzięki temu kalafiory będą mogły się cieszyć jej dostatkiem po deszczach, a w okresie stabilnej pogody plantację będzie można deszczować bez odkrywania osłony. Firma Agrimpex od lat dostarcza polskim plantatorom rozmaite rozwiązania do wyścielania gleby i formowanych z niej zagonów, a także agrowłókniny do ochrony upraw przed niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi. Jej kierownictwo zdecydowało się na udział w KDF i do gospodarstwa Goleniów przysłano 3 różne produkty. W zeszły piątek, 17 marca, bezpośrednio po wysadzeniu rozsady kalafiory zostały nimi okryte.

Agrowłóknina 19, 21 czy 23 g/m2?

Do doświadczeń  w gospodarstwie warzywniczym dostarczono okrywy o zróżnicowanej gramaturze. Wszystkie trzy rodzaje są z powodzeniem stosowane w polskich gospodarstwach m.in. do wiosennego zabezpieczania kalafiorów. Tu jednak materiały o innej masie w przeliczeniu na tę samą powierzchnię zastosowane zostaną na tym samym polu, na tych samych odmianach roślin sadzonych w tym samym terminie i prowadzonych następnie dokładnie w taki sam sposób. Dzięki temu można będzie ustalić faktyczny wpływ poszczególnych materiałów na wegetację roślin i uzyskiwany plon.  Moim faworytem jest całoroczna Agro Marina MAX. To agrowłoknina o gramaturze 21 g/m2 wykonana w technologii, która umożliwia osłonie od samego początku jej używania przepuszczanie wody. Nawet w razie wystąpienia ulewnych deszczy na powierzchni nowego materiału nie utworzą się kałuże, nie obciąży on więc chronionych roślin. Przekonamy się jak produkt ten spiszę się w teście u naszych dzisiejszych gospodarzy. Mamy tu także agrowłokninę Agrimpex PRO (dawniej Pegas Agro) o masie 19 g/m2 i 23 g/m2, liczę więc na ciekawe porównanie – mówił w trakcie spotkania na plantacji kalafiorów Paweł Tamborski z Agrimpexu. Potem dał się namówić na nagranie filmu w trakcie którego przekazał wiele ciekawych informacji o praktycznych aspektach zastosowania agrowłókniny w uprawach kalafiorów.

Charakterystyczny turkusowy kolor pozwala łatwo odróżnić Agro Marinę od innych agrowłóknin

Więcej informacji na filmie

Zapraszam na film nagrany zaledwie kilka dni temu. Oprócz wypowiedzi Pawła Tamborskiego można na nim także zobaczyć w jaki sposób państwo Goleniowie rodzinnie sadzą kalafiory i jak okrywają je potem agrowłókniną. To moim zdaniem ciekawy materiał i niezwykle aktualny o tej porze roku: