Tunelowa upraw papryki (cz. I) – rekomendacje na sezon

Uprawa w tunelu o podwójnej folii daje szanse na wcześniejszy zbiór i lepszy zarobek



W dniu 28 lipca w gospodarstwie Eweliny i Łukasza Jankowskich w miejscowości Dęba odbyło się ważne wydarzenie z zakresy uprawy warzyw – Dzień Otwarty Papryki. Zostało ono zorganizowane przez firmy Syngenta Polska i Yara Poland. Obecni byli także przedstawiciele wielu innych firm, a na spotkanie przybyło kilkuset plantatorów z największej polskiej strefy uprawy papryki.

Sytuacja na paprykowych plantacjach

Zdaniem Wojciecha Wojcieszka z firmy Yara Poland, który otworzył niedzielne spotkanie, plantatorzy papryki już od trzech lat stają przed zmiennymi i wymagającymi warunkami uprawy. Wpierw w maju przeciągały się chłody, a po nich nastąpił okres upalnej pogody. Dlatego bardzo ważne było zadbanie o to, by rośliny miały właściwie rozbudowany system korzeniowy, zdolny do pobierania fosforu już na etapie produkcji rozsady. Dobre rezultaty w żywieniu tym pierwiastkiem roślin daje Kristalon Żółty. Czasem bywa i tak, że rozsady ze względu na wiosenne chłody nie da się wysadzić w optymalnym terminie. Niektórzy plantatorzy z taką sytuacją zetknęli się w tym roku. Wówczas składniki odżywcze można podawać nalistnie ze względu na niskie temperatury. W takich warunkach pobieranie niektórych składników pokarmowych, zwłaszcza fosforu, jest utrudnione. Niezastąpionym preparatem we wczesnych fazach wegetatywnych w tak trudnych warunkach jest YaraVita Actisil – informował zebranych Wojciech Wojcieszek. Specjalista zachęcał też do cyklicznego wykonywania analiz składu chemicznego gleby, ale także i wody. Ustalenie jej pH pozwala zoptymalizować strategię nawożenia. Upały sprzyjały też występowaniu suchej zgnilizny wierzchołkowej. Jest ona wynikiem niedoboru wapnia w roślinie, co nie musi być tożsame z jego brakiem w glebie. Nawożenie posypowe i fertygacja wapniem bardzo poprawia odżywienie papryki lecz w okresie dni wiecznych i słonecznych warto jest wykonać oprysk na przykład preparatem Calcinit. Ważne jest by pierwiastek ten dostarczyć owocom. Lepsze wybarwianie owoców osiągnąć można poprzez regularne opryski Kristalonem Pomarańczowym w odstępie 5 dni.

Odmiany papryki na różne warunki uprawy

Znaną i cenioną odmianą papryki, powszechnie uprawianą w podradomskim zagłębiu, jest Yecla F1. To odmiana wczesna, zdaniem Mariusza Kwiatkowskiego z firmy Syngenta najwcześniejsza. To właśnie on wspólnie z Rafałem Żmudą z tej samej firmy dokonał prezentacji odmian. Yecla F1 bardzo dobrze wiąże owoce, które z kolei niezwykle szybko dorastają. To pozwala uzyskać nie tylko wysoki plon wczesny, ale także wysoki plon sumaryczny. Aby tak mogło się stać należy zapewnić jej dobre warunki. To kreacja wymagająca, która jednak potrafi wspaniale się odwdzięczyć. Na stanowiska słabsze przygotowaliśmy nowość – to odmiana Abacara F1. Rośliny cechują się lepszym wigorem, zaś owoce są nieco grubsze niż u Yecli. Zachowują za to tę samą przepiękną barwę i połysk – informował Rafał Żmuda.