W niestabilnych warunkach klimatycznych jakie obserwujemy ostatnimi laty, jednym z czynników decydujących o wielkości i jakości zebranego plonu jest dobór odpowiednich odmian. Firma Kohidrex, mająca swoją siedzibę w małopolskiej Igołomi, która słynie z uprawy warzyw jest wyłącznym dystrybutorem dwóch ciekawych odmian papryki i kalafiora firmy Syngenta.

Kalafior Mendel F1

Cechy odmiany:

Kalafior Mendel F1

• okres wegetacji 75-85 dni, dobrze utrzymuje termin zbiorów
• bardzo dobra zdrowotność, również w regionach częstej uprawy warzyw kapustnych
• roślina silnie rosnąca, wyrównana, z mocnym systemem korzeniowym gwarantującym dobry, stabilny przyrost masy oraz róży w trudniejszych warunkach uprawy
• rekomendowany do wczesnojesiennego, jesiennego oraz wiosenno-letniego zbioru (z pominięciem środka lata)
• wysoka jakość róż, w połączeniu z bardzo dobrym ich okryciem sprawiają, że polecamy tę odmianę na rynek świeżych warzyw
• doskonale nadaje się do sprzedaży w skrzynkach kartonowych oraz luzem w obrocie giełdowym
• zdrowotność, jakość, pewność zbiorów oraz uniwersalność to najważniejsze atuty tej odmiany.

Władysław Tokarczyk, Syngenta
Praktyka warzywnicza m.in. regionu południowej Polski pokazuje, że jest to jedna z ciekawszych i bardziej uniwersalnych odmian do produkcji na rynek świeżych warzyw. Mendel F1 to kalafior chętnie uprawiany w wielu regionach naszego kraju (Wielkopolska, Polska centralna i południowa). Odmiana wykorzystywana do przyspieszonej produkcji pod płaskimi przykryciami. Jedna z pierwszych odmian kalafiora z gruntu na zbiór plonu wysokiej jakości. W warunkach stresowych (np. suszy) doskonale radzi sobie z prawidłowym wytworzeniem róży (odpowiedni kształt, twardość i wybielenie). To m.in. zasługa silnego wigoru i właściwego balansu pomiędzy masą wegetatywną a zgrubieniem róży – kalafior ten nie opóźnia się. Dobrze sprawdza się zarówno w produkcji ekstensywnej, jak i na deszczowanych stanowiskach. Warta podkreślenia jest znaczna zdrowotność roślin – odmiana cechuje się wysoką tolerancją na alternariozę krzyżowych. Spowodowane jest to odpowiednią budową liści okrywowych, które nie dopuszczają światła do róży, ale przepuszczają wystarczającą ilość powietrza. Mendel F1 to odmiana godna polecenia, sprawdza się w różnych latach i różnych warunkach uprawowych.

Papryka Dimentio F1

Odporności – HR: Tm2 (wysoka)
Segment – papryka stożkowa typu igołomskiego

Owoc:

Papryka Dimentio F1

wielkość 140-150 g
• gruba ścianka
• brak tendencji do suchej zgnilizny wierzchołkowej
• wybarwia się na mlecznożółty kolor

Roślina:

• silny wigor, wegetatywny pokrój, mocny system korzeniowy
• bardzo dobre wiązanie owoców przez cały okres wegetacji (również w okresie wiosennych spadków temperatury oraz gorącego lata)
• niska, równomierne rozmieszczenie owoców na roślinie
• zalecana do produkcji w tunelu foliowym oraz w odkrytym gruncie

Zalety dla handlowca:

• wysoka jakość owoców, możliwość ekspozycji produktów
• doskonały smak
• atrakcyjny kształt, wydłużony i ostro zakończony

Władysław Tokarczyk, Syngenta
Tego typu papryki mają bogatą tradycję w kuchni czeskiej, słowackiej i węgierskiej (także w południowych częściach Polski). Produkt eksportowany na te rynki od 40 lat. Dimentio F1 to odmiana o prostszej technologii produkcji niż w przypadku odmian typu blok i czerwonych, przydatna do uprawy pod folią (w niskich i wysokich tunelach) i w otwartym gruncie. Lider wśród odmian żółtych stożkowych – szybko osiąga żółte wybarwienie owoców w fizjologicznej fazie dojrzałości zbiorczej, ma bardzo dobre wyrównanie barwy. Owoce są bardzo okazałe, kształtne, błyszczące, tym samym uzyskują cechy poszukiwane przez rynek. Nie mają podatności na suchą zgniliznę, co jest ważne przy mniej korzystnych warunkach uprawy. Relacja pomiędzy wzrostem generatywnym a wegetatywnym jest właściwa. Roślina jest średniej wielkości, w zrównoważony sposób dociąża się owocami. 90% uzyskanego plonu to owoce w pełni handlowe. System korzeniowy jest dobrze rozwinięty, a pobieranie składników pokarmowych, w tym wapnia bardzo stabilne. Niedobory wapnia ze względu na przesuszenie lub słabe przewodzenie są w praktyce nieodczuwalne. Odmiana dobrze wpisuje się w warunki klimatyczne Polski, zapewniając wysokie plony nawet przy uprawie w otwartym gruncie. Dimentio F1 ma dobrze dostosowany okres plonowania do opłacalności produkcji. Cechuje się bardzo dobrym wiązaniem owoców i ich dorastaniem, nawet w stresowych warunkach.

Katalog z odmianami Mendel F1 i Dimentio F1 do pobrania TUTAJ

Nasiona kalafiora Mendel F1 i papryki Dimentio F1 są dostępne u oficjalnego dystrybutora przedsiębiorstwa Syngenta – w firmie Kohidrex oraz sklepach partnerskich. Zapraszamy do kontaktu!

P.H. KOHIDREX Sp. J.
Jarosław i Czesław Kowzuń
Igołomia 261, 32-125 Igołomia
e-mail: kohidrex@wp.pl
tel./fax 12 287 34 55, 12 287 06 40

Materiał promocyjny