Gospodarstwo Michała Wnuczko z Sumina dysponuje powierzchnią 70 ha, z czego zdecydowana większość przeznaczona jest pod uprawę warzyw. W gronie uprawianych gatunków znajdują się pomidory, ogórki, marchew, cebula i brokuły. Te ostatnie uprawiane są pod potrzeby przemysłu, a punktem wyjścia w ich przypadku jest zakup gotowej, dobrej jakościowo rozsady.

Uprawa brokułów ważnym kierunkiem produkcji

Brokuły uprawiane są na kilkunastu hektarach głównie z myślą o zastosowaniu przemysłowym. Nasadzenia z rozsady dostarczanej przez firmę Mularski wykonuje się  głównie na zbiór jesienny, częściowo jednak wysadzanie prowadzone jest także wiosną. Preferuję odmiany z asortymentu Sakata Seed. Dobrze w warunkach mojego gospodarstwa sprawdza się odmiana Parthenon F1. W gronie odmian na wcześniejszy zbiór chciałbym wyróżnić Naxos F1 – mówi Michał Wnuczko.

Rozsada brokuła z firmy Mularski 2 tygodnie po posadzeniu

W przypadku nasadzeń na zbiór letni pewnym zaskoczeniem była skala wystąpienia szkodników. O ile porażenie kapustnych przez tantnisia krzyżowiaczka i mączlika warzywnego przybrało niespotykaną skale na terenie całego kraju, o tyle w omawianym gospodarstwie dodatkowych zmartwień nastręczała uciążliwa obecność śmietki kapuścianej. Zastosowany program ochrony roślin, który w poprzednich sezonach sprawdzał się w wystarczającym stopniu, w sezonie 2016 nie zapewnił odpowiedniego zabezpieczenia przed szkodnikami. Po posadzeniu ochrona oparta była na Dursbanie, głównie w celu ograniczenia śmietki i innych szkodników glebowych.

Gospodarstwo Pana Michała Wnuczko jest znakomitym przykładem tego co daje posługiwanie się dobrej jakości rozsadą, czyli taką, która przyjmuje się praktycznie w 100% i zaraz po posadzeniu wznawia wzrost. To jest zasługa niezwykle silnego systemu korzeniowego oraz właściwej fazie wzrostu w jakiej dostarczamy rozsadę do klienta.

Rozsada nasza dostarczana jest w specjalnych tacach, które na etapie produkcji zapewniają właściwy wzrost roślin, a na etapie sadzenia ułatwiają ten proces – przekonuje Daniel Babij, przedstawiciel Grupy Mularski.

Zamów rozsadę!

Reklama