W gospodarstwie Michała Wnuczko z Sumina, ważnym gatunkiem uprawianych warzyw są pomidory gruntowe, uprawiane pod zbiór kombajnowy. Punktem wyjścia do ich uprawy jest zakup gotowej rozsady z Grupy Mularski. Wybór odpowiedniego typu okazuje się mieć duże znaczenie.

Pomidory gruntowe profesjonalnie

Pomidory wysadza się tu z rozsady przygotowywanej przez jej profesjonalnego producenta, firmę Mularski. W sezonie 2016 rosły one na 11 ha. Przygotowanie pola i nawożenie odbywa się w oparciu o jednoskładnikowe nawozy rolnicze, takie jak na przykład superfosfat czy sól potasowa. Wiosną nawożenie uzupełnia się o Yara Mila Complex. Dokładne dawkowanie nawozów determinują wyniki analizy gleby.

Stosuję nawożenie mineralne przed wsadzeniem rozsady. Dawki są precyzyjnie dobrane, więc nie uzupełniam ich potem poprzez zabiegi dolistne. Nie wykonuję też zabiegów biostymulacyjnych ze względu na wysokie ich koszty. Plonowanie w 2016 roku było na dobrym poziomie – mówi gospodarz. W gronie uprawianych odmian wyróżnić można Dyno, Docet, Calista, Gong czy Heinz 1350. Pomidory wysadza się w ilości około 24 tys. szt./ha, z myślą o zbiorze kombajnowym.

Typ rozsady ma znaczenie

W ubiegłym roku Pan Michał zdecydował się na zakup gotowej rozsady w Grupie Mularski, która dostarczona został na początku maja w kostkach torfowych. Posługiwanie się taką rozsada zapewniło bardzo dobre przyjęcia i szybki wzrost roślin po posadzeniu. W efekcie uzyskano wcześniejszy o prawie 2 tygodnie zbiór pomidorów, względem rozsady produkowanej w standardowych tacach. Wysadzenie rozsady realizowano tradycyjną sadzarką, co przebiegało nieco wolniej niż przy sadzeniu sadzarka karuzelową, ale efekt późniejszy był tego warty – uważa Michał Wnuczko, zapewaniające że w kolejnym sezonie również skorzysta z tego typu rozsady produkowanej w firmie Mularski. Ochrona herbicydowa plantacji oparta jest jedynie na herbicydzie Sencor, który stosowany jest 7-10 dni po wysadzeniu roślin. Ocena roślin dokonana w drugi połowie lipca, pokazała nie tylko znakomitą kondycję roślin, bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy (pomimo braku nawadniania) ale również bardzo dobre obłożenie owocami co już wskazywało na bardzo dobry plon.

Daniel Babij prezentuje jak wyglądały rośliny pomidora w 2 połowie lipca

Rozsada pomidora produkowana w kostkach torfowych to tak naprawdę nic nowego. Od dawien dawna tak produkowana była rozsada pomidorów, z przeznaczeniem do wysadzania w grunt. Taka rozsada zapewnia szybki dynamiczny wzrost, a w efekcie końcowym skrócenie czasu produkcji w polu, i wysokie stabilne plony – przekonuje Daniel Babij, przedstawiciel Grupy Mularski.

Grupa Mularski oferuje rozsadę pomidora, produkowaną w różnych technologiach. Mogą być to rośliny produkowane w tacach ze 150 otworami (około 32 cm3), w które są bezpośrednio wysiewane. Dostępna jest też rozsada produkowane w kostkach torfowych 4 x 4 x 4 cm, gdzie w skrzynce znajduje się 150 kostek, a siew następuje bezpośrednio w kostkę.

Znakomita kondycja pomidorów w drugiej połowie lipca

Wyzwania i plany na przyszłość

Zapytany o plany na przyszłość Michał Wnuczko mówi o rozwoju. Chodzi o zwiększenie produkcji i jej dywersyfikację. Uśrednione wpływy ze sprzedaży większej liczby gatunków warzyw powinny zapewnić gospodarstwu rentowność, ale by było to możliwe produkcja musi być intensywna, i perfekcyjna. Punktem wyjścia do tego jest zakup dobrej jakości rozsady, dlatego Pan Michał postawił na firmę Mularski.

Reklama

Zamów Rozsadę