Kalafiory dla przemysłu muszą dostarczać dobrej jakości surowca – różyczki. Tu bardziej niż w przypadku świeżego rynku liczy się także ich masa, co jest wyrazem plenności. Na polskim rynku dostępnych jest wiele odmian, których uprawa daje dobre rezultaty w tych gospodarstwach, które ukierunkowały się na współpracę z zakładami przetwórczymi.

Przemysłowe odmiany kalafiorów

Kreacje Syngenty

Kalafior Gohan F1 oferuje znakomitej jakości róże

Odmiana Cabral F1 ze względu na łatwe różyczkowanie i mniejszą ilość kruszu stanowi typowo przemysłową odmianę kalafiora. Dobre rezultaty daje w uprawie wczesnoletniej lub jesiennej. Okres wegetacji trwa tu 80-85 dni. Zalety to wysoka tolerancja na zmienne warunki atmosferyczne oraz silny wzrost.

David F1 to odmiana wiernie powtarzająca plonowanie. Zaletą jest mała ilość kruszu. Odmiana ta ma 85-90 dniowy okres wegetacji, odznacza się wysoką siłą wzrostu.W gronie odmian z oferty Syngenty warto wymienić też Gohan F1. Odmiana ta rośnie nawet silniej niż David F1, ma równie wysoką tolerancję na niekorzystne warunki atmosferyczne. Liście dobrze okrywają róże, które mają wysoką jakość.

Odmiana kalafiora Cabral F1 z oferty firmy Syngenta
Odmiana kalafiora Cabral F1 z oferty firmy Syngenta

Kalafiory Bejo Zaden 

Fargo F1 to odmiana przydatna do mrożenia. Dobre rezultaty daje jej uprawa w czerwcu i lipcu. Ciężkie i zbite róże pozwalają na uzyskanie dobrego surowca podczas różyczkowania. Skywalker F1 to odmiana przemysłowa, która dorasta do bardzo dużych rozmiarów. Nadaje się do mrożenia. Cechują ją bardzo silny, bujny wzrost. Idealnym terminem na sadzenie odmiany Balboa F1 jest przełom czerwca i lipca. Jesienne zbiory pozwalają na uzyskanie ciężkich, zbitych różyczek dobrej jakości.

Oferta Seminis

Odmiana Fortaleza F1
Odmiana Fortaleza F1

Fortaleza F1 to flagowa odmiana firmy Seminis. Okres wegetacji roślin trwa średnio 75 dni. Jest chętnie kupowana przez zakłady przetwórcze. Wśród warzywników cieszy się popularnością ze względu na wysokie i powtarzalne plonowanie. Może być uprawiana od wiosny do jesieni w zagęszczeniu 25-35 tys. szt./ha. Frisca F1 o okresie wegetacji wynoszącym 80-83 dni pozwala uzyskać dużo dobrego jakościowo surowca podczas różyczkowania. Pojedyncze róże nie są bardzo duże, średnia jest także siła wzrostu. Agenda F1 ma długi okres wegetacji wynoszący 95-100 dni, typowy dla odmian jesiennych. Silny wigor i wzniesiony pokrój ułatwiają zbiory. Róże są twarde i zbite. Pozwalają na wysoki uzysk dobrej jakości różyczek.

Aquata F1
Aquata F1

Aquata F1 to inna z propozycji Seminis godna polecenia producentom zaopatrującym zakłady przetwórcze. Cechuje ją mocny system korzeniowy ułatwiający wzrost w niekorzystnych warunkach uprawowych. Forata F1 to także odmiana jesienna o okresie wegetacji dochodzącym do 100 dni. Wytwarza duże róże, więc optymalne zagęszczenie to 22-30 tys. szt./ha. Udaną odmianą kalafiora jest Frontina F1. Okres jej wegetacji dochodzi tu do 90 dni, a optymalne zagęszczenie wynosi 25-30 tys. szt./ha. To odmiana dobra dla przemysłu i na świeży rynek. Kalafiory odmiany Giewont F1 uprawiane są zwłaszcza dla przemysłu chłodniczego.

Odmiana o typowo przemysłowym przeznaczeniu Giewont F1
Odmiana o typowo przemysłowym przeznaczeniu Giewont F1

To jesienna odmiana o długim, ponad 110 dniowym okresie wegetacji, silnie rosnąca. Bardzo duży rozmiar róż przekłada się na wysoki plon różyczki.  Cornell F1 to odmiana uniwersalna zarówno pod katem przeznaczenia jak i terminu sadzenia i zbiorów. Okres wegetacji trwa tu 75-80 dni, radzi sobie pod osłonami i w warunkach polskiego, upalnego czasem lata. Nową odmianą w gamie Seminis jest SV 5818 AC. Jej okres wegetacji to 85-95 dni, a najlepszym okresem na zbiór jest wczesna jesień. Optymalne zagęszczenie to 25-35 tys. szt./ha.

Rijk Zwaan

Na potrzeby zamrażalnictwa uprawiać można odmianę Casper RZ F1. Okres wegetacji to 80-100 dni. W tym czasie rośliny wykształcają duże róże, które są dobrze okryte i zachowują biel. Jedną z późniejszych odmian jest Cercy F1. Okres wegetacji trwa tu do 110 dni. Rośliny dobrze znoszą letnie upały. Niezawodną opcją w uprawie dla przemysłu jest odmiana Stabilis RZ F1. To kalafior na lato i jesień. Okrywa ciężkie róże liśćmi, wiernie plonuje dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu.

Asortyment firmy Hazera

Ze względu na duży plon różyczki do nasadzeń letnich i jesiennych przeznaczyć można odmianę Ferrara F1. To kryterium wypełnia również odmiana pod numerem 10-485 F1. Cechuje się silnym wigorem, do zbiory we wrześniu i październiku. Dobrą zdrowotność, zwłaszcza tolerancję na alternarię wykazuje odmiana Stromis F1. Radzi sobie w uprawie letniej, ale może być równie dobrze uprawiany w poplonie. Silny wzrost i zdolność do radzenia sobie na różnych glebach to domeny odmiany Boris F1. Raoul F1 jest idealną odmianą do uprawy pod kątem przemysłu ze względu na wysoki plon zbitych i ciężkich róż, które nie wykazują tendencji do różowienia. Podobnie wygląda przypadek odmiany Avelis F1. Bardzo ciężkie i twarde róże spełniają wymogi sektora zamrażalniczego. Dla plantatorów zaletą może być skoncentrowany zbiór – wystarczą 2-3 cięcia. Hazera swym klientom oferuje także odmianę Bodilis F1. To rośliny o silnym systemie korzeniowym i bujnym wzroście. Dobre do różyczkowania i zamrażania. Najlepszy okres na zbiór to październik.

Sakata Seed

Interesującą odmianą dającą dobry surowiec dla przemysłu jest Atalaya F1 z asortymentu Sakata Seed. Optymalną pora na zbiór jest jesień, wegetacji sprzyja genetyczna tolerancja na wysokie temperatury panujące we wrześniu i niekiedy w październiku. Kastor F1 pozwala na uzyskanie wysokich plonów różyczki. Nie wybarwia się, rośnie silnie i harmonijnie. Okres wegetacji to 90-100 dni, a optymalny termin zbioru przypada na tygodnie jesienne. Średnio o 5 dni mniej potrzebuje odmiana Merton F1. Zdaje egzamin w różnych warunkach uprawy dzięki imponującemu systemowi korzeniowemu. Preferowany okres zbioru to jesień, ale udaje się także wiosna i latem. Średnio-późną odmianą, dobrą dla zakładów przemysłowych jest Jericho F1. Jej przetwarzanie wiąże się z powstaniem bardzo niewielkich ilości kruszu. Wykształca róże średnie i duże. Trofeo F1 jest odmiana o bardzo długim okresie wegetacji. Warzywa wysadzane w sierpniu gotowość do wycięcia osiągają w grudniu, a niekiedy nawet w styczniu. Rośliny o wzniesionym pokroju odznaczają się silnym wigorem. Liście szczelnie okrywają róże, które są śnieżnobiałe i zbite. Nowością jest odmiana Amandine F1. To także bardzo późna odmiana, choć okres wegetacji nie jest aż tak długi jak w poprzednio omawianym przypadku. Wynosi 110-120 dni. Róże białe, twarde, dobrze okryte liśćmi. Zaletą jest dobry wegetatywny rozwój kalafiorów.