Wczesne kapusty i te na drugi rzut w rejonie Krakowa

default


Region Krakowski słynie z produkcji wczesnych warzyw kapustnych. Jego inauguracja na miejsce na przełomie kwietnia i maja. Z uwagi na chłodną wiosnę w 2023 roku obserwujemy kilkudniowe opóźnienia w rozpoczęciu zbiorów w porównaniu do minionego sezonu. Z tym jak wygląda w tym roku kondycja odmiany Mirror F1 uprawianej w tunelach oraz odmiany Vettel F1 uprawianej na drugi zbiór z pod agrowłóknin dowiadujemy 5 maja w jednym z gospodarstw specjalizujących się w uprawie warzyw kapustnych w miejscowości Wronin koło Krakowa.

Jak informuje Władysław Tokarczyk z firmy Syngenta jedną z odmian uprawianych na bardzo wczesny zbiór w tunelach foliowych jest odmiana Mirror F1. Odmiana ta bardzo dobrze sprawdza się już do sprzedaży nie tylko hurtowej, ale również na dostawy do skupów dostarczających owoce do sieci handlowych pakowane po 6 lub 8 sztuk. Odmiana ta dojrzewa bardzo równomiernie, co pozwala na jej szybki zbiór. Więcej o tej odmianie w materiale filmowym:

W odwiedzonym gospodarstwie lustrujemy również kwaterę odmiany Vettel F1 uprawianą na drugi zbiór spod agrowłókniny. Odmiana Vettel F to również bardzo wczesna kreacja, która może być uprawiana również na bardzo wczesne nasadzenia w tunelach foliowych. Główki tej kapusty w zależności od oczekiwań rynku będą wycinane po osiągnięciu masy 2 czy 2,5 kg. Te technologia uprawy wymaga zdecydowanie mniej nakładów pracy w porównaniu do upraw realizowanych w niskich tunelach o czym więcej w materiale filmowym: