Wczesne kapusty w Igołomi – jakość i zbiory po myśli plantatora

Odmiana Rosberg F1Zbiory wczesnych kapust wycinanych w regionie Krakowskim z upraw prowadzonych w niskich tunelach tzw. Igołomskich realizowane są już na coraz większą skalę. Niektóre odmiany jak np. Rosberg F1 w gospodarstwie Państwa Ciastoniów z Igołomii na 5 maja był w większości wycięty. Sukcesywnie dorastają już główki kolejnych odmian.

Rosberg F1, to jak informował Władysław Tokarczyk z firmy Syngenta, najwcześniejsza odmiana kapusty z oferty reprezentowanej przez niego firmy. Główki tej odmiany w sprzedaży hurtowej osiągają w tym roku przyzwoite ceny. 

Aktualnie obserwuje się dużą dynamikę przyrastania kapust, choć z uwagi na chłodniejszą pogodę, zbiory są lekko opóźnione względem minionego roku.

Vettel F1 to kolejna uniwersalna, wczesna kapusta, uprawiana na tzw. drugi rzut. Jej w odwiedzonym gospodarstwie będą wycinane już za kilka dni. Odmiana ta ma bardzo dobry wigor wzrostu. Jej główki we wczesnym okresie zbioru osiągają bez problemu masę na poziomie 1,5 kg. Odmiana ta ceniona jest również na uniwersalizm i duże okno zbiory, a jej główki czasami osiągają masę nawet 2 kg, co przy odmianach z 60-dniowym terminem zbioru jest bardzo dobrym wynikiem – informował W. Tokarczyk.

Kolejna uprawiana w tym gospodarstwie na wczesny zbiór w tym sezonie odmiana to Veronor F1, która na dzień 5 maja była już w pełni zbiorów. 

Więcej jak prezentują się w tym sezonie omawiane odmiany kapust dowiecie się z materiału filmowego