W niedzielę, 6 lipca w Brudzewie w woj. wielkopolskim odbyło się spotkanie „Z pola do plonu – innowacje w uprawie marchwi”. Na poletku pokazowym można było obejrzeć wczesne odmiany marchwi firmy Seminis. Opowiedział o nich Mariusz Kąkol reprezentujący firmę oraz Jarosław Mądry, główny agronom w gospodarstwie Brudzew.
„Szybkie” odmiany marchwi
Spotkanie odbyło się dzień przed planowanym rozpoczęciem zbiorów dlatego marchewki odmian Carvora F1 i Carruba F1 prezentowały się bardzo dobrze. Carvora F1 to odmiana wczesna, o około 90 dniach wegetacji, która nie jest polecana do długiego przetrzymywania w polu – zazwyczaj wykopuje się ją już w czerwcu. Nadaje się także do najwcześniejszych siewów – już od połowy lutego przy sprzyjającej pogodzie. Marcin Kąkol podkreślił, że producenci są coraz bardziej zainteresowani tą odmianą, ponieważ dobrze spełnia wymagania świeżego rynku i supermarketów. Podkreślił, że to jedna z wiodących odmian wśród producentów z rejonu Kalisza i Łęczycy. Carruba F1 daje wysoki plon, nie pęka, zachowuje atrakcyjny wygląd i wysoki poziom wyrównania korzeni.





Jarosław Mądry dodał, że obie odmiany nie mają żadnych problemów z utrzymaniem zdrowotności, bardzo dobrze się myją, co ma spore znaczenie dla wczesnych odmian marchwi oraz nadają się do zbioru kombajnowego dzięki silnej naci.
Propozycje odmian marchwi na wczesny zbiór
W tym gospodarstwie obie odmiany zostały zasiane 10 marca w większym niż zalecane na tę porę zagęszczeniu – 1,1 mln nasion/ha. Rośliny nie były okrywane na żadnym etapie wegetacji.
Marcin Kąkol zwrócił uwagę na wysokie wyrównanie korzeni obu odmian marchwi. Podkreślił także, że są one elastyczne, jeśli chodzi o termin siewu – poza terminami wczesnymi można je także wysiewać nawet do końca czerwca. W gospodarstwie w Brudzewie na jednym z pól zasiano ją w maju. Oprócz odmian wczesnych specjalista Seminis polecił także późniejszą odmianę Caribou F1, która obecnie jest „bestsellerem” w portfolio firmy. Wskazał także na odmiany Carlano F1, 5300 (do przemysłu) oraz Belveta F1 do produkcji ekologicznej.




Podkiełkowanie przez doświetlanie i nasiona precyzyjne
Marcin Kąkol przekazał, że Seminis stosuje w swoich nasionach podkiełkowywanie przez doświetlanie – to odmienna technologia od częściej spotykanego namaczania nasion. Ekspert Seminis dodał, że ten typ podkiełkowania znacząco zwiększa wigor i wspiera wschody wczesnych odmian marchwi.
W przyszłym sezonie Seminis rozszerzy swoją ofertę o nasiona precyzyjne – poddane dodatkowym procesom obróbki, o wysokim wyrównaniu rozmiaru i wzmocnionej sile kiełkowania. Na początek – prawdopodobnie już od września – dostępne będą nasiona precyzyjne cebuli i marchwi.










