XX Dni Ogrodnika nie tylko szklarniowo

Odmiana pomidora szklarniowego 'Maluno' zdominowały w tym roku stoisko firmy Syngenta

XX Międzynarodowe Dni Ogrodnika w Gołuchowie to wydarzenie, które ze względu na swoją lokalizację skierowane jest głównie do producentów warzyw szklarniowych i ostatnio również roślin jagodowych, których uprawa pod osłonami również i w tym regionie zyskuje na znaczeniu. Jednak prezentowana oferta firm mogła również zainteresować producentów polowych, choćby ze względu na przyszłoroczny dobór odmian uprawianych warzyw, który jak pokazał ten rok jest wysoce istotny w trudnych warunkach pogodowych.

W rozmowach z przedstawicielami firm nasiennych obecnych w Gołuchowie, wszyscy podzielają zdanie, że był to ciężki rok dla producentów. Mariusz Kwiatkowski z firmy Syngenta zaznaczał, że susza, brak wody podczas wschodów, wysoka temperatura, niestabilne warunki pogodowe to jedne z przyczyn tegorocznych problemów w uprawie warzyw, jak na przykład słabe wschody, czy choroby odglebowe, które nasiliła wysoka temperatura gleby. Kwiatkowski podkreślał także, że w takim roku jak ten duże znaczenie ma odpowiednie zabezpieczenie rezerwuaru wody w glebie początkiem sezonu oraz przemyślany dobór odmian.

Rozsada ma znaczenie

W tym roku mimo trudnych warunków producenci, którzy wcześnie zasadzili kapustę, w 13-14 tygodniu byli zadowoleni z plonów. Jak twierdzi Daniel Babij z firmy Grupa Mularski, klienci już interesują się zakupem rozsady i składają zamówienia na przyszły sezon. W Grupie Mularski dobrze rozwija się również segment niszowy – cebula z rozsady, która według Daniela Babija pozytywnie zaskoczyła w tym roku plonowaniem w stosunku do dymki. Jest to cebula na świeży rynek, a przy jej uprawie stosuje się mniej zabiegów ochrony roślin.

Nawożenie dolistne i do fertygacji

Krajowy Konkurs Wzorowy Ogrodnik

Podczas XX Dni Ogrodnika w Gołuchowie, obyła się finałowa gala już XII edycji Krajowego Konkursu „Wzorowy Ogrodnik”.

Nagrodę rozdano w pięciu głównych kategoriach i jednej kategorii specjalnej. W kategorii Warzywnictwo Gruntowe laureatami zostali Państwo Brygida i Klaudiusz Matejka z Opola (woj. oposlkie). Pozostali finaliści w tej kategorii to Pan Artur Matuszak z Kucharek (pow. pleszowski, woj. wielkopolskie) oraz Państwo Ewa i Wojciech Chwalisz z Chełmiczek (pow. inowrocławski, woj. kujawsko – pomorskie).

Finaliści konkursu „Wzorowy Ogrodnik” w kategorii Warzywnictwo gruntowe: (od lewej) Ewa i Wojciech Chwalisz, Brygida i Klaudiusz Matejka, Agnieszka i Artur Matuszak (fot. S. Zabarski)