Wystawa firm podczas XXIV Krajowych Dni ZiemniakaMiniony weekend, 26-27 sierpnia, przyniósł ważne wydarzenie w branży ziemniaczanej. W Kalinowej w pow. sieradzkim odbyły się XXIV Krajowe Dni Ziemniaka. Aby zachęcić plantatorów do przybycia, organizatorzy zaplanowali moc atrakcji. Te najważniejsze to kolekcje ponad 100 odmian ziemniaków, blisko 40 odmian cebuli, wystawy ok. 160 firm i pokazy 7 kombajnów.

Ziemniak w centrum zainteresowania

Bezkresne pola ziemniaków w Kalinowej

XXIV Krajowe Dni Ziemniaka były wydarzeniem, podczas którego w możliwie najbardziej kompletny sposób podjęta została tematyka związana z uprawą ziemniaka. Zaprezentowane zostało sporo ponad 100 odmian tego gatunku dostępnych na polskim rynku. Co nie mniej ważne, część z nich uprawiana była w 14 odmiennych programach nawożenia i ochrony. Ciekawostką, ale bardzo istotną było wydzielenie kwatery, gdzie celowo popełniono typowe błędy agrotechniczne w uprawie ziemniaka. Zwiedzający naocznie mogli przekonać się o ich wpływie na rozwój roślin i ich plonowanie. Największe zainteresowanie wzbudziła jednak najbardziej spektakularna część programu – sobotnie wykopki. Jednocześnie na polu pracowało 7 kombajnów, w tym dwie maszyny samobieżne.

Wystawy licznych firm

Impreza, choć dedykowana przede wszystkim uprawie ziemniaków, zgromadziła firmy zaopatrujące w środki produkcji plantatorów wielu gatunków warzyw polowych. W gronie podmiotów, które zdecydowały się zorganizować swe stosika w Kalinowej nie zabrakło w zasadzie reprezentantów  żadnego obszaru produkcji ogrodniczej. Były firmy nawozowe, sprzedawcy środków ochrony roślin, a także szerokie grono firm nasiennych. XXIV Krajowe Dni Ziemniaka były więc dobrą okazją do rozmów na wiele tematów i zasięgnięcia informacji wprost od specjalistów z branży.