Już w najbliższy weekend, tj. 10-11 września odbędą się XXVI Charsznickie Dni Kapusty. Uprawa tego gatunku jest ważnym ekonomicznie czynnikiem dla funkcjonowania kilku gmin na północ od Krakowa. Coroczna wrześniowa celebracja kapusty daje temu wyraz. To także wyborna okazja do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami hodowlanymi wiodących firm nasiennych, a także rozmów o uprawie kapusty i ważnych aspektach rynkowych.

Gdzie będzie można zobaczyć nowe i sprawdzone odmiany kapusty?

Hazera zaprasza do Gospodarstwa Ogrodniczego Damiana Micyka w Charsznicy, przy ul. Szarkowiec 12. Tam w niedzielę 11 września będzie można zapoznać się z odmianami kapust do kiszenia oraz wariantami świeżorynkowymi, w tym delikatesowych i do długiego przechowywania. Przy okazji, odbędzie się tam również prezentacja odmian marchwi.

Enza Zaden i Takii Seed swoje poletka przygotowała w Chodnowie w Gminie Charsznica, w gospodarstwie Agaty i Marka Słotów. Spotkanie na którym przedstawiciele firmy odpowiedzą na pytania plantatorów także zapowiedziane jest na niedzielę, a zacznie się od godz. 9.00. Będzie można zapoznać się z odmianami kapusty pekińskiej, włoskiej, płaskiej i białej.

Bejo Zaden zaprasza na poletka do gospodarstwa Anny i Jakuba Kruszec przy ul. Żarnowieckiej 11. Zapoznać będzie można się tam z wieloma nowościami kapust. Na kolekcji znajdują się odmiany do przetwórstwa, czerwone, białe z przeznaczeniem do przechowania i na markety. Poza szeroką gamą kapust można będzie jeszcze zobaczyć odmiany płaskie, w tym płaskie odmiany z konceptu Coolwrap.

Syngenta tradycyjnie już zaprasza do gospodarstwa Joanny i Piotra Gajdów, także na ul. Żarnowieckiej, lecz pod numerem 1. Szeroka kolekcja zaprezentowanych w niedzielę odmian kapusty obejmie także warianty kiłoodporne, co ma szczególne znaczenie w przypadku gospodarstw użytkujących od lat te same gleby bez możliwości właściwego zmianowania. Zaprezentowane zostaną także odmiany z odpornością na Fusarium.

Seminis będzie obecny w gospodarstwie Pawła Kruszca (Charsznica 6-11 A).  W trakcie poprzednich edycji kapusty do przetwórstwa jak i te, które kierować można z powodzeniem na świeży rynek prezentowały się tam całkiem nieźle. Warto odwiedzić tę lokalizację, choćby po to, by przekonać się o tym jak sytuacja wygląda w tym roku.

W lokalizacjach tych znajdą się także przedstawiciele firm nawozowych, ochroniarskich i innych jeszcze podmiotów zaangażowanych w produkcję kapusty, nie tylko w podkrakowskiej strefie.

Kto ma największa kapustę?

Ten dylemat rozwiąże się w niedzielę  o 16.30. Właśnie na ten termin zaplanowano rozstrzygnięcie konkursu, który ma wyłonić największą główkę kapusty. Przypomnijmy, że podczas zeszłej edycji  główny laur zdobył Adam Wolny. Do udziału w konkursie zgłosił kapustę o wadze 14,05 kg odmiany Novoton F1. Czy w tym roku zwycięski okaz będzie jeszcze cięższy?  

XXVI Charsznickie Dni Kapusty – pełny program

W weekend 10-11 września w Charsznicy odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń. Większość związana jest z produkcją żywności, ale niektóre mają charakter rodzinny i rekreacyjny. Pełny program XXVI Charsznickich Dni Kapusty poniżej: