Ten sezon okazuje się być niełatwy dla producentów cebuli. Pomimo przeciwności pogodowych są miejsca i plantacje, które i w tym roku zapewniają dobre plony i kalibraż cebuli. Mogli się o tym przekonać uczestnicy warsztatów cebulowych, jakie 4 września odbyły się w Wierzbiczanach koło Gniewkowa. Zorganizowała je firma Syngenta Polska z udziałem partnerów: Grupa Mularski, Grupa Producentów Rozsad Krasoń, Nicolaus Bank i Grupa Azoty.

Rijnsburgery i „Hiszpany”

Warsztaty cebulowe odbywały się na polu produkcyjnym, gdzie podstawowymi odmianami w produkcji są Nation F1 i Vision F1. Siewy cebuli w tej lokalizacji przepadły na pierwsze dni kwietnia, a na 1 ha wysiewano 3 jednostki nasion.  

Kolekcja blisko 20 odmian cebuli jest najlepszym dowodem na to iż Syngenta mocno rozwija portfolio cebulowe. Dotyczy to zarówno cebul w typie rijnsburger jak też coraz bardziej popularnych cebul w typie hiszpańskim. Ta pierwsza grupa zdominowana została przez dobrze znane pozycje jak Medaillon F1, Progression F1, Vision F1 oraz Nation F1. W najbliższym czasie będzie wzbogacona o kolejne pozycje. Mają to być odmiany prezentowane jeszcze pod numerami SG8410 i SG8411, które w 3 roku doświadczeń okazują się bardzo obiecujące. Wszystkie nowe odmiany przed wprowadzeniem ich na rynek podlegają ścisłej ocenie w różnych lokalizacjach.

Odmiany cebuli omówili podczas spotkania Władysław Tokarczyk i Marek Zieliński

Wśród nowości jakie trafią do cebulowego portfolio Syngenta jest odmiana w typie rijnsburger o nazwie Promotion F1. To jest pozycja, która naprawdę zasługuje na uwagę przy wyborze odmian do uprawy. Tu na tym polu, gdzie zostało wysiane 3 jednostki/ha (750 tys. nasion/ha) uzyskaliśmy obsadę na poziomie 95% i naprawdę imponujące zgrubienia przy tak trudnym roku – mówił Marek Zieliński z Syngenta Polska. Cebula ta jest popularna w uprawie w krajach Beneluxu. Cechuje się bardzo dobrą twardością, mocną łuską i zapewnia możliwość przechowywania nawet do czerwca. Jest to odmiana o nico dłuższym okresie wegetacji ,zbliżonym do okresu wzrostu odmiany Progression.

Cebule hiszpańskie zyskują coraz więcej zwolenników, zwłaszcza tam gdzie cebula jest produkowana na potrzeby przetwórstwa (cebula obierana). Odmiana Disco tu pokazała swój prawdziwy potencjał jeśli chodzi o kaliber i plon możliwy do uzyskania – mówił Marek Zieliński. Potencjał plonotwórczy tej odmiany jest naprawdę wysoki, a przy tym cebula jest bardzo łatwa do obierania.  W warunkach przechowalni cebula ta może być przetrzymana do końca lutego, a w warunkach chłodniczych nawet dłużej. Generalnie przy dużych kalibrach cebula ta preferowana jest do obierania i szybkiej sprzedaży w okresie późnej jesieni. Rośnie bardzo dynamicznie i szybko tworzy zgrubienia, a przy tym dość szybko kończy wegetację. Cebule mogą mieć kaliber nawet powyżej 10 cm. Pozostałe cebule w typie hiszpańskim prezentowane na spotkaniu to Decko F1 i Bosko F1.

Odmianą która bardzo szybko zyskała duże uznanie producentów cebuli jest Darko F1. To cebula czerwona w typie hiszpańskim, która znakomicie sprawdza się w różnych rejonach Polski na różnych typach gleb.

Marek Zieliński prezentuje cebulę odmiany Promotion F1

Wysoki plon to zdrowy plon

Równie ważnym aspektem co dobór odpowiednich odmian, dopasowanych do warunków glebowych ale też przeznaczenia, jest właściwa ochrona cebuli przed chorobami i szkodnikami. Ten temat omówił Radosław Ptaszek z Syngenta Polska. Sporym problemem w tym sezonie i to już we wczesnych fazach rozwojowych cebuli było Stemphylium. Tam gdzie choroba ta się pojawiała dobrym wyborem był zabieg fungicydem Scorpion 325 SC, który bardzo dobrze zwalcza tę chorobę – mówił ekspert z Syngenta.  W wielu lokalizacjach dużym wyzwaniem było tez zwalczanie mączniaka prawdziwego cebuli. Tu doskonale sprawdził się Orondis Evo Pack z dwoma substancjami czynnymi: azoksystrobiną (związek z grupy strobiluryn) i oksatiapiproliną (związek z grupy piperydynylo-tiazolo-izoksazolin). Połączenie ich w jednym preparacie Orondis Evo Pack pozwala uzyskać dokonały efekt zapobiegających wystąpieniu choroby jak też jej zwalczanie gdy doszło już do infekcji. W sezonie produkt ten może być stosowany nawet trzykrotnie. Przy zabiegach przedzbiorczych należy pamiętać o 7-dniowym okresie karencji.  

Radosław Ptaszek mówił o tym jak skutecznie prowadzić ochronę cebuli

Władysław Tokarczyk przypomniał o innym problemie jaki ujawnił się pod koniec okresu wegetacji cebuli, a był nim mączniak rzekomy cebuli. Choroba ta była dość powszechna kilka lat temu, a ostatnio wielu plantatorów o niej zapomniało. Była dobrze kontrolowana przez nasz preparat Ridomil, który obecnie nie jest już dostępny. W sytuacji gdy mączniak rzekomy wystąpi na plantacji (zwłaszcza w szczytowym okresie wegetacji) warto sięgnąć po Orondis Evo Pack, który zwalczy nie tylko wspomnianego już wcześniej mączniaka prawdziwego, ale również mączniaka rzekomego cebuli – podkreślał ekspert projektu Onion Leader.    

Praktyczne aspekty uprawy cebuli mówił Władysław Tokarczyk

To co potrzebne w uprawie cebuli

Monika Lewandowska reprezentująca Nicolaus Bank w Toruniu zachęcała do skorzystania z rozwiązań finansowych dostępnych w tym toruńskim banku.

Monika Lewandowska, Nicolaus Bank w Toruniu

Mariusz Augustyniak z Zakładów Azotowych w Chorzowie przedstawiał ofertę nawozów jednej z najstarszych fabryk nawozowych w Polsce. Produkowane są tam przede wszystkim nawozy dolistne i te przeznaczone do fertygacji, w tym miedzy innymi płynna saletra wapniowa.

Mariusz Augustyniak Zakłady Azotowe w Chorzowie

Daniel Babij przedstawił ofertę producenta rozsad, czyli Grupy Mularski. Zawiera ona m.in. rozsadę cebuli, która zyskuje coraz więcej zwolenników. Kolejnym naszym bardzo ciekawym produktem jest nawóz wapniowy Czarna Kreda. Wapń jest bardzo ważnym pierwiastkiem dla cebuli. Nawóz ten jest bardzo reaktywny dlatego nie stosujemy go w dużych ilościach co kilka lat, ale najlepiej corocznie w niższych dawkach. Czarna Kreda dostarcza wapń odżywczy dla roślin. Jej stosowanie ma na celu nie tylko podwyższenie pH ale przede wszystkim dostarczenie wapnia odżywczego istotnego z punktu widzenia jakości plonu – mówił reprezentant Grupy Mularski.   

Daniel Babij, Grupa Mularski

Krzysztof Kucharski z Grupy Producentów Rozsad Krasoń przypomniał o ofercie rozsad warzyw, zawierającej również rozsadę cebuli. Główny udział w asortymencie rozsad warzyw stanowią warzywa kapustny, duży udział jest też sałat i cały asortyment innych gatunków warzyw.   

Krzysztof Kucharski, Grupa Producentów Rozsad Krasoń