Już w najbliższy weekend ważne wydarzenie w kapuścianej branży! Wójt Gminy Charsznica oraz Gminny Ośrodek Kultury w Charsznicy zapraszają 9-10 września 2023 roku na XXVII Małopolskie Dni Kapusty, które odbędą się w Charsznicy. Z punktu widzenia plantatorów kapusty najważniejszą częścią imprezy będą pokazy odmian kapusty przygotowane przez nasienne firmy wraz z partnerami. Pikanterii całości dodaje także konkurs na najcięższą główkę kapusty.

Gdzie pokazy odbędą się w tym roku?

Pokazy odmian kapusty to dobra okazja by w warunkach  bardzo zbliżonych do produkcyjnych obejrzeć plonowanie poszczególnych kreacji. Okolice na północ od Krakowa słyną z produkcji tego właśnie gatunku, dla wielu rodzin jest to podstawowe jeśli nie jedyne źródło utrzymania. Wybór odpowiedniej odmiany i technologii jej uprawy, profesjonalizacja działań zbudowana na ugruntowanej wiedzy to warunki których spełnienie umożliwia odniesienie sukcesu w tym pięknym ale i wymagającym obszarze ogrodnictwa. W bieżącym roku przygotowane zostało 7 lokalizacji pokazowych. Wszystkie skoncentrowane są dość blisko siebie, więc rekomenduję odwiedzenie każdej z nich. Poniżej mapka z adresami, która ułatwi rozeznanie się w sytuacji.

Najcięższa główka kapusty

Któż nie chciałby szczycić się mianem plantatora, który w swoim gospodarstwie uzyskał najcięższą główkę kapusty?! Taki zaszczytny tytuł to powód do dumy, zwłaszcza że każdego roku zwycięzca może być tylko jeden. Wyróżnienia i nagrody przyznane zostaną także osobom z niższych szczebli podium.

Wszystko rozstrzygnie się w niedzielę 10 września o 16.00 na Stadionie Sportowym w Miechowie-Charsznicy, ul. Sportowa 5. Poniżej zapoznać można się z plakatem promującym konkurs jak i jego regulaminem. Zachęcam do wzięcia udziału w nim, wykazania się ogrodniczym kunsztem i zawalczenia o cenne nagrody ufundowane przez sponsorów wydarzenia!

REGULAMIN KONKURSU

„NAJCIĘŻSZA POLSKA GŁÓWKA KAPUSTY – 2023”

Organizatorem Konkursu jest Gminny Ośrodek Kultury w Charsznicy i Bejo Zaden Poland.

Konkurs ma charakter otwarty dla terenu całego kraju.

Przedmiotem Konkursu jest wyhodowanie najcięższej główki kapusty głowiastej białej.

Organizatorzy nie określają sposobów i metod wyhodowania konkursowej główki kapusty (brak badań na zawartość azotanów).

Jedynym kryterium oceny jest waga główki kapusty (bez korzenia) wraz jej liśćmi wierzchnimi, które muszą być zdrowe, zielone i niepodgnite.

Konkursową główkę kapusty, opisaną z imienia i nazwiska oraz nr tel. kont. Właściciela, należy dostarczyć pod scenę na Stadionie Sportowym „Spartak” w Miechowie-Charsznicy przy ul. Sportowej 5 w dniu 10 września 2023 r. od godziny 12:00 do godziny 14:30.

Osoba zgłaszająca kapustę do Konkursu dostarcza ją na koszt własny.

Finał Konkursu odbędzie się w dniu 10 września 2023 r. około godziny 16:00.

Każda osoba biorąca udział w Konkursie otrzyma pamiątkowy dyplom, a finaliści z miejsc I – III nagrody rzeczowe ufundowane przez BEJO ZADEN POLAND, YARA oraz EkoWap.

Uczestnictwo w Konkursie jest równoznaczne z akceptacją warunków Regulaminu oraz wyrażeniem zgody do publikowania oraz zamieszczania przez Organizatorów w swoich materiałach i kampaniach promocyjnych, informacji o Konkursie, zdjęć z Konkursu oraz o imionach i nazwiskach zwycięzców i uczestników Konkursu.