Wszystko o ziemniakach…. na kartoflisku – I Ogólnopolskie Targi Ziemniaka w Gronowicach


Na mapie wydarzeń targowych poświęconych rolnictwu pojawiła sie nowa inicjatywa. Są to Ogólnopolskie Targi Ziemniaka, które w dniach 30-31 sierpnia br. odbyły się w Gronowicach na Opolszczyźnie. Targi zostały zorganizowane przez stowarzyszenie Polski Ziemniak. 

Kilka miesięcy temu zmienił się zarząd stowarzyszenia i nowe władze przystąpiły do energicznych działań na rzecz branży ziemniaczanej. Jedną z inicjatyw jest organizacja po raz pierwszy ogólnopolskich targów poświęconych wyłącznie branży ziemniaczanej. Pomysł zapewne trafiony. Bo mimo, że odbywały się dotychczas w różnych rejonach kraju lokalne imprezy poświęcone uprawie ziemniaków, brakowało w ocenie organizatorów wydarzenia w sposób kompleksowy skupionego wyłącznie na ziemniaku. Jak deklarują organizatorzy: celem jest umożliwienie producentom, dostawcom i kupcom zebranie się w jednym miejscu, by wymienić się informacjami i dokonać transakcji.

Gospodarzem targów był Gerhard Nowak prezes spółki POL-LAS. Udostępnił on organizatorom kilkuhektarowy teren, który pomieścił namioty wystawców, poletka doświadczalne oraz pole ziemniaków przeznaczone na pokazy maszyn. Taka formuła targów pozwoliła więc niejako na bezpośredni kontakt z ich przedmiotem – ziemniakami. 

Była zatem doskonała okazja do prezentacji maszyn podczas pracy, a odwiedzający mogli oglądać różne odmiany ziemniaka bezpośrednio na poletkach pokazowych. Również firmy zajmujące się środkami ochrony roślin czy nawożeniem, prezentowały skuteczność swoich produktów na poletkach doświadczalnych. Stanowiło to znaczną wartość dodaną tego wydarzenia. 

Na targach swoją ofertę przedstawiło niemal siedemdziesiąt firm. Prezentowały one cały przekrój działalności związanej z produkcją i sprzedażą ziemniaków. Silnie reprezentowany był sektor maszyn do zbioru i transportu ziemniaków oraz producenci sadzeniaków, którzy zaprezentowali ponad 90 odmian. 

Opolszczyzna nie jest postrzegana jako ziemniaczane „zagłębie”. Organizacja w tym miejscu ogólnopolskich targów mogła więc budzić obawy o frekwencję. Mimo to, na targi przybyło liczne grono odwiedzających, także z odległych części kraju. Dominowali profesjonaliści zajmujący się uprawą ziemniaka. 

Pierwszą edycję Ogólnopolskich Targów Ziemniaka można więc uznać za udaną. Interesujące, jak ta inicjatywa rozwijać będzie się w kolejnych latach.