Ceny ziemniaków w państwach położonych na południe od Polski wykazują znaczące zróżnicowanie. Osiągnęły one wysokie, atrakcyjne dla sprzedających ceny na Węgrzech, choć w Bułgarii sytuacji plantatorów jest zdecydowanie gorsza.

Porównując ceny notowane na Hurtowym Rynku w Budapeszcie widać znaczące wzrosty cen niektórych owoców i warzyw w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2015. Szczególnie godne odnotowania są ceny ziemniaków, które w 3 tygodniu roku były średnio droższe o 78% niż miało to miejsce dokładnie rok wcześniej. Zwyżka ceny dotyczy wszystkich odmian bez wyjątku, jednak na czele stawki najatrakcyjniejszych propozycji znajduje się ‘Laura’, która obecnie jest wyceniana dwukrotnie wyżej niż na początku 2015 roku.

Pomimo dobrej koniunktury na Węgrzech kłopoty ze sprzedażą ziemniaków dotknęły bułgarskich plantatorów. Okazuje się, że dziesiątki ton produktu gotowego do sprzedaży w gminie Smolan może nie znaleźć swych nabywców.  Równie zła sytuacja panuje w okolicach miasta Momcziłowci. Mieszkający w tym rejonie kraju producenci słyną z produkcji dobrej jakości warzyw, choć i oni mają duże kłopoty ze sprzedażą ziemniaków ze względu na tani import, który skutkuje wysokim poziomem podaży na krajowych rynkach. Z wyliczeń dokonanych przez tamtejszych producentów wynika, że uprawa ziemniaka ma sens ekonomiczny przy cenach 0,36-0,41 Euro/kg. Obecnie importowane ziemniak są dostępne w Bułgarii w cenie 0,20-0,26 Euro/kg co sprawia, że rodzimi producenci są zmuszani do sprzedawania swych plonów w niekorzystnych cenach. Niższe ceny importowanych ziemniaków, zdaniem Bułgarów, są efektem wyższych dotacji, które otrzymują plantatorzy z innych państw. Sytuację dodatkowo komplikuje ciepła pogoda sprawiająca, że warzywa szybko zaczynają się psuć.

Średnie zbiory ziemniaków w UE wyniosły w 2015 roku 31,57 t/ha i były niższe o ponad 3 t niż rok wcześniej. W Polsce sytuacja wyglądała gorzej. Krajowi producenci uzyskali średnie zbiory na poziomie 20,9 t/ha, a więc o 11% niższe niż w poprzednim sezonie. Pomimo niższych zbiorów obecne ceny na Hurtowym Rynku Bronisze wahają się od 1 do 1,35 zł/kg. Źródeł tej sytuacji można upatrywać w niewielkim eksporcie, którego wielkość w listopadzie i grudniu niektórzy eksperci określali jako katastrofalny.

Źródła: freshplaza.com, fresh-market.pl