Kukurydze słodkie i supersłodkie na węgierskich polach

W pierwszej części artykułu (czytaj również) przedstawione zostały nowe odmiany kukurydzy słodkiej i supersłodkiej zaprezentowane podczas dnia otwartego firmy Syngenat, który odbyła się na Węgrzech w Hajduszoboszlo. Bardzo interesująco prezentowało się też gospodarstwo, specjalizujące się w uprawie tego gatunku.  

Kilka słów o zwiedzanym gospodarstwie

Spotkanie zorganizowano w gospodarstwie Varga Gábora, a ma ono powierzchnię 500 ha. 80% powierzchni jest nawadniane głównie konsolami liniowymi. Przede wszystkim uprawiana jest w tym gospodarstwie kukurydza (odmiany słodkie i super słodkie), pomidory, groszek oraz cebula. Do uprawy tych gatunków wykorzystuje się własny park maszynowy, który dodatkowo wykorzystywany jest usługowo w gospodarstwach współpracujących. Grupa rolników, którzy ze sobą współpracują mają podpisane umowy kontraktacyjne na łączną powierzchnie 1500 hektarów słodkiej kukurydzy. Na Węgrzech, podobnie jak i we Francji, uprawa kukurydzy słodkiej i super słodkiej zajmuje powierzchnię po około 30 tys. ha. Zaraz po Stanach Zjednoczonych są to najwięksi producenci kukurydzy na świecie.

Prezentacja odmian w gospodarstwie Varga Gábor
Varga Gábor jest specjalistą w uprawie kukurydzy

Średni plon jaki uzyskuje Pan Varga Gábor to ok 17 ton/ha. Kukurydza dostarczana jest do 6-7 zakładów przetwórczych, z którymi są podpisane umowy kontraktacyjne.  Zbiory kukurydzy rozpoczynają się z końcem lipca i trwają około miesiąc. Największe problemy przysporzyła rolnikom w tym roku susza, dlatego często końcówki kolb nie zostały odpowiednio zapylone. Kukurydza, która była zbierana najpóźniej plonowała najlepiej (18-20 ton/ha). Prowadzona jest także uprawa kukurydzy w systemie ekologicznej produkcji. W tym roku udział tej uprawy to 10% całego gospodarstwa, a wynika to z coraz większego zainteresowania zakładów przetwórczych tego typu surowcem. W tym roku plony jakie udało się zebrać z plantacji ekologicznych były znacznie wyższe od klasycznej uprawy i wyniosły średnio około 21 ton/ha. Uprawa kukurydzy tzw. organicznej  sprawia jednak wiele problemów. Szczególnie trudna jest walka ze szkodnikami. W tym roku siew kukurydzy był na początku maja, jednak z  powodu problemów z drutowcami część plantacji została przesiana drugi raz. W takiej sytuacji do ograniczenia szkodnika wykorzystano walkę mechaniczną za pomocą brony talerzowej. Na plantacjach konwencjonalnych była duża presja omacnicy prosowianki i dlatego podczas kwitnienia kukurydzy były wykonane trzy zabiegi przeciwko temu szkodnikowi.

Jakie odmiany kukurydzy super słodkiej warto uprawiać?

Podczas spotkania Zbigniew Chuchnowski z Syngenta Polska rekomendował pewne odmiany do uprawy w Polsce. Wśród nich na uwagę zasługuje kilka kreacji pochodzących z hodowali Abbott & Cobb:

AC 6800R – odmiana super słodka. To najwcześniejsza odmiana z portfolio Syngenty i Abbott&Cobb  (70 dni). Wykorzystanie zarówno na rynek świeży i w przetwórstwie. Cechuje ją wysoka jakość kolby doskonale okrytej, dobrze zabezpieczonej przed uszkodzeniami np. przez owady. Kolba regularna dobrze zapylona również na wierzchołku, ziarniaki jednorodne równo ułożone w rzędy. Rośliny są średniej wysokości, silna bez tendencji do wylegania.

AC SS3006 (nowość) – odmiana super słodka. Kolejna wczesna odmiana (73 dni) z technologią SSW – poprawiająca jakość wschodów oraz wigor rośliny w trudnych warunkach wiosennych. Zdecydowanie polecana do najwcześniejszych wysiewów. Kolba długie dobrze zaziarniona na całej długości. Atrakcyjny wygląd kolby, ziarniaki równo ułożone w proste rzędy. Dobrze okryta, liście okrywowe długo utrzymują zielony kolor. Rośliny są kompaktowe, średniej wysokości

Kukurydza super słodka odmiana AC SS3006

AC 007R – odmiana super słodka. Kolejna wczesna odmiana (74 dni), od kilku lat doskonale znana na polskim rynku. Duży udział w przemyśle przetwórczym. Długa kolba dobrze zaziarniona, cylindrycznego kształtu zapewnia wysoki plon i długie okno zbiorcze. Roślina średniej wysokości o mocnym wigorze. Dobrze sprawdza się we wczesnych siewach. Atrakcyjna również na świeży rynek, liście okrywowe długo zachowują ciemnozielony kolor.

AC 3580 MR (nowość) – odmiana super słodka, średnio wczesna na główny sezon produkcyjny (78 dni). Nowa odmiana w typie znanej odmiany Dessert 82 ale od niej wcześniejsza. Polecana dla przemysłu przetwórczego.Bardzo duża, długa kolba, 20-22 proste rzędy ziarniaków. Kolba dobrze okryta, dobrze zabezpiecza ziarniaki podczas zbiory i transportu. Bardzo wysoki plon, odmiana w doświadczeniach na Węgrzech dała najwyższy wynik w plonowaniu.

Kukurydza super słodka odmiana AC 3580 MR

AC 3590 MR (nowość) – odmiana super słodka, średnio późna (82 dni). Dedykowana do przetwórstwa. Kolba duża, 18-20 rzędów, z długimi ciemnozielonymi liśćmi okrywowy doskonale zabezpiecza kolbę. Roślina bardzo mocna, ciemno zielona, bardzo zdrowa, średniej wysokości.