Mniej ziemniaków w UE-5

839

Według najnowszego raportu USDA, produkcja ziemniaków jadalnych u pięciu największych, unijnych producentów tych warzyw będzie w sezonie 2016/2017 o 2% niższa niż w poprzednim sezonie.

W sumie produkcję ziemniaków konsumpcyjnych w omawianym okresie w Belgii, Francji,
Niemczech oraz w Holandii i Polsce oszacowano na około 24,2 mln ton wobec 24,9 mln ton w poprzednim sezonie. Największym, unijnym producentem w bieżącym sezonie, według wyliczeń Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, są Niemcy z produkcją na poziomie 7,5 mln ton oraz Francuzi – 5,2 mln ton. W omawianym okresie największy wzrost zbiorów ziemniaków jadalnych odnotowała Polska – o około 7,1% wobec poprzedniego sezonu, a zbiory oszacowano na około 4,5 mln ton. Więcej w poniższej tabeli:

RYNEK ZIEMNIAKA UE-5

2012/20132013/20142014/20152015/20162016/2017

mln ton

Razem23,422,126,524,924,2
Belgia4,12,83,44,13,7
Francja4,55,16,25,45,2
Niemcy7,26,88,67,47,5
Holandia3,43,53,93,83,3
Polska4,23,94,44,24,5