Ogórki biorące udział w projekcie #100ton ogórków z hektara na chwilę obecną są w bardzo dobrej kondycji. Pomimo tego, że wykonano już 8 zbiorów, cały czas pojawiają się nowe kwiaty i przyrastają kolejne owoce. Tym bardziej istotna jest dbałość o rośliny. Jak to robić? Podpowiada Paweł Szymczak z firmy AS CROP.

Choć ostatnie dni były ciepłe i słoneczne, nie oznacza to wcale braku problemów z chorobami. Utrzymywanie się rosy na roślinach w godzinach porannych wystarczy by doszło do infekcji powodowanych przez mączniaka prawdziwego. Dlatego konieczna jest stała regularna ochrona przed tą chorobą. Oczywiście należy wybierać do tego celu preparaty o krótkiej karencji lub środki biologiczne.

Ciekawym produktem jest biofungicyd Romeo, który póki co zarejestrowany jest do ochrony ogórka pod osłonami, ale firma pracuje nad rozszerzeniem zakresu jego stosowania o uprawy polowe. Jest to preparat biologiczny zawierający aż 94% substancji aktywnej o nazwie cerewisan (substancja z grupy fungicydów pochodzenia mikrobiologicznego). Jego działanie polega na stymulacji reakcji odpornościowych roślin. W związku z tym przeznaczony jest do stosowania zapobiegawczego w ochronie roślin. Co ciekawe – produkt może być stosowany ze standardowymi fungicymi, by poprawić, a zarazem wzmocnić efekt synergistycznego działania wobec patogenów.

Zupełnie nowym produktem jest Trident o szybkim i bardzo skutecznym działaniu kontaktowym na patogeny. Produkt stosuje się w bardzo niskiej dawce w stężeniu 0,2-0,4% (lub ilości preparatu 300-500 ppm/ha). Można go stosować w czasie zbiorów, ponieważ jest to preparat biologiczny bez okresu karencji.

Gdy ogórki są w trakcie zbiorów kontynuowane są na plantacji zabiegi biostymulatorem Architect80 . Po pierwsze zależy nam na utrzymaniu powierzchni fotosyntetycznej czyli dobrze odżywionych liści. Z drugiej strony mamy cały obfite kwitnienie ogórków dlatego musimy zadbać o budowę owoców – wyjaśnia Paweł Szymczak. Architect80 stosuje się w dawce 0,5 kg/ha, gdyż jak podkreśla ekspert z firmy AS CROP  lepszy efekt dają niskie dawki a częstsze stosowanie produktu.

Ogórki w trakcie zbiorów

Czytaj również: