Gdy 20 lat temu zaczynali produkować rozsadę Agata i Grzegorz Krasoń, uzyskali w pionierskim roku 2,5 mln sztuk rozsad. Obecnie ich gospodarstwo opuszcza rocznie 8 mln rozsad szklarniowych (pomidora, ogórka, papryki) oraz ponad 240 mln rozsad warzyw gruntowych. Swój jubileusz firma Krasoń uhonorowała spotkaniem zorganizowanym 9 lutego w podwarszawskiej Jachrance. Licznie na nie przybyli zaproszeni klienci, partnerzy biznesowi ale również pracownicy i rodzina.

20 lat to szmat czasu

Jak wspominała Grzegorz Krasoń, pasję do ogrodnictwa przejął po swoich rodzicach Jerzym i Teresie, którzy w Piaskach w latach 60-tych ub. wieku założyli gospodarstwo warzywnicze. Początkowo były inspekty, a w nich uprawiane warzywach, pod koniec lat 80-tych powstały pierwsze tunele przeznaczone pod produkcję warzyw i kwiatów. Wtedy też do rodzinnej działalności Państwa Krasoniów dołączyła obecna żona Grzegorza – Agata. Impulsem do dalszego rozwoju gospodarstwa były nawiązane na początku lat 90-tych kontakty z firmami nasiennymi i organizowane przez nie dni otwarte. Pierwsze w Sandomierzu zorganizowane przez Jana Statucha z Syngenta, a potem w gospodarstwie PP. Krasoniów w Piaskach. Wtedy za sprawą Pawła Różańskiego zapadła decyzja o pierwszych testach szczepionych pomidorów w gospodarstwie w Piaskach, bazujących na rozsadzie przywiezionej z Holandii. Przełomowy był rok 1996, kiedy to zapadła decyzja o rozpoczęciu działalności związanej z produkcją rozsad, i zamówiona została holenderska szklarnia. Uruchomiona została ona rok później i działa do chwili obecnej, pełniąc swego rodzaju funkcję „oddziału ratunkowego”. Zatrudnieni w tamtym okresie pierwsi pracownicy, pracują w firmie do chwili obecnej. Pierwsze wysiewy rozpoczęliśmy 1 lutego 1997 roku, mając zamówione 25 tys. szt. rozsady pomidora co uważaliśmy za sukces. Ogółem łącznie z rozsadą warzyw gruntowych wyprodukowaliśmy w pionierskim roku 2,5 mln rozsad warzyw  – przypomniał Grzegorz Krasoń. Wśród pierwszych klientów znalazły się takie firmy jak Unireeze i Bonduelle, z którymi współpraca jest kontynuowana do chwili obecnej. Lata 1999-2001 związane były z budową kolejnych szklarni przeznaczonych pod produkcję rozsad, a w 2001 Gospodarstwo Krasoń zdobyło nagrodę Krajowego Mistrza Agroligi 2001.  Do 2006 roku firma prowadzona była wspólnie z bratem Mariuszem. Po tym roku udało się przejąć udziały w ZPO Złotów, co wymagało kolejnych inwestycji i budowy struktur w nowym gospodarstwie. W roku 2010 zakupiono kolejne grunty w Złotowie i zapadła decyzja o budowie w tej lokalizacji nowoczesnej szklarni przeznaczonej pod produkcję rozsad. W 2013 zaczął funkcjonować 3 ha obiekt przeznaczony pod produkcję rozsad, a w roku ubiegłym powierzchnia ta zwiększyła się dwukrotnie. Obecnie Grupa Producentów Rozsad Krasoń produkuje rocznie około 8 mln rozsad warzyw szklarniowych oraz 240 mln rozsad warzyw gruntowych.

Grzegorz i Agata Krasoń poprowadzili uroczyste spotkanie w Jachrance

20 lat to szmat czasu. Jak w każdej działalności były w tym czasie momenty wzlotów i upadków, czasem sprzeczek, czasem radości i dobrych spotkań. Nie osiągnęlibyśmy byśmy tego bez wspaniałych pracowników i pracy całego naszego zespołu. Nie bez przyczyny mówią o nas Krasoniacy – podkreślał Grzegorz Krasoń.

Sukces tworzą ludzie

Jak podkreślał założyciel firmy, sukces jaki udało się osiągnąć to zasługa rodziny, oraz ludzi którzy pracują w firmie, często z ogromnym zaangażowaniem. Cenne jest również zaangażowanie dzieci – synów Marcina i Michała oraz córki Marty. To jest motywacją i motorem napędowym do dalszej dzielności i rozwoju firmy.

Uhonorowani producenci i pracownicy firmy Krasoń

Jubileuszowe spotkanie było okazją do podziękowań i uhonorowania zarówno najlepszych pracowników firmy Krasoń, najważniejszych klientów i partnerów biznesowych firmy. Długo trwały także życzenia składane przez osoby związane z  firmą, zarówno od strony biznesowej jak i prywatnej. Nie brakowało przy tym wspomnień, wzruszeń i uśmiechów. Była też okazja do wspólnych zdjęć a kulminacyjnym punktem jubileuszowego spotkania był występ zespołu Perfect.

Życzenia jubilatom składali przyjaciel, współpracownicy oraz partnerzy biznesowi

Jubileusz i zdobyte przez 20 lat działalności osiągnięcia zobowiązują, dlatego jak zapowiada Grzegorz Krasoń, teraz już wspólnie z młodym zespołem tworzonym przez kolejne ogrodnicze pokolenie Krasoniów nadal będzie rozwijał firmę, dostarczając polskim producentom warzyw znakomitej jakości rozsady.

Spotkanie uwieńczył koncert zespołu Perfect