15 odmian pora w Złotnikach

Kolekcja 15 odmian pora w Złotnikach przygotowana przez firmę Luty Jacek

Z kolekcją 15 odmian pora, przygotowaną w gospodarstwie Arnolda i Dawida Kwiatka w Złotnikach w gminie Igołomia Wawrzeńczyce (Małopolska) nasza redakcja mogła zapoznać się 18 sierpnia. Prezentowano na niej odmiany z portfolio firm: Bejo, BASF (właściciel marki Nunhems), Enza Zaden oraz Tozer Seeds. Organizatorem tego poletka pokazowego była firma Luty Jacek. Za jej pośrednictwem rozsadę porów dostarczyła holenderska firma Lenders. Za ułożenie programu nawożenia odpowiadali doradcy z firmy Yara Poland.

Jak informował Jakub Wrona z firmy Luty Jacek rozsadę pora dostarczyła firma Lenders. Została ona posadzona 24 kwietnia w rozstawie 15 x 50 cm, co daje obsadę około 132 000 szt./ha. Starannie wybrane odmiany oraz bardzo dobrej jakości rozsady pozwoliła zobaczyć potencjał plonotwórczy prezentowanych odmian oraz ich bardzo dobrą jakość. Na najwcześniejsze terminy nasadzeń rekomendowana jest rozsada z wielodoniczek. Do późniejszych nasadzeń rozsad rwana o wysokości 25-27 cm i średnicy szyjki korzeniowej wynoszącej około 7 mm. Więcej o rozsadzie dostarczonej do projektu i wymaganiom jakie jej są stawiane znajdziecie Państwo w materiale filmowym:

6 odmian z Bejo

Odmiany dostarczone przez firmę Bejo prezentował jej przedstawiciel Paweł Glanowski. W jego opinii wszystkie z prezentowanych odmian są warte uwagi, choć najciekawsze wydają się aktualnie Bowler F1, Batter F1 i późna odmiana Curling F1

4 odmiany pora z BASF

Firma BASF prezentowała dwie odmiany z segmentu letniego i dwie z segmentu jesiennego. Najbardziej uniwersalną kreacją z prezentowanych jest Krypton F1, zarówno jeśli chodzi o termin sadzenia oraz przeznaczenia, ma również długie okno zbiorcze. Odmianą z segmentu letniego jest również Linkton F1, w jego przypadku należy pamiętać o krótkim oknie zbiorczym. Odmianą z segmentu jesiennego jest Belton F1, który pozwala zbudować duży plon, cechuje się także wysoką zdrowotność. Longton F1 to odmian o bardzo długiej łodydze i długim oknie zbiorczym. Jest to odmiana o wszechstronnym zastosowaniu, bardzo dobra do długiego przechowywania.

2 odmiany pora z Enza Zaden

Jak informował Łukasz Bogaczyk z firmy Enza Zaden, w przygotowanej prezentacji jego firma skupiła się na dwóch, wartych uwagi odmianach. Były nimi wczesna odmiana Comanche F1 i późnojesienna odmiana Cherokee F1.

3 odmiany pora z Tozer Seeds

Jak informował Jakub Wrona z firmy Luty Jacek w portfolio tego dystrybutora nasion znajdują się nasiona marki Tozer Seed. Firma ta jest jeszcze mało znana z odmian pora, choć kilka oferowanych przez nią kreacji, ocenianych jeszcze pod numerami zasługuje na uwagę. Dotyczy to szczególnie numerów TZ 6549 F1 i TZ 6550 F1.

Więcej o informacji o prezentowanych odmianach i zaleceniach uprawowych będzie można zobaczyć w materiałach filmowych nagranych w trackie spotkania już w najbliższym czasie na portalu warzywapolowe.pl.