Nawożenie sałaty – ważne informacje

Sałata i jej bardzo krótki okres uprawy, wynoszący od około 5 do 7 tygodni wymaga m.in. precyzyjnego nawożenia. O tym jak może ono wyglądać na przykładzie plantacji tego warzyw, gdzie rosną odmian firmy Rijk Zwaan informował Wojciech Wojcieszek z firmy Yara Poland, w dniu 4 sierpnia w czasie Spotkania sałatowego w gospodarstwie Krystyny i Wojciecha Broś w miejscowości Zastów koło Krakowa.

W gospodarstwie pp. Broś zarówno w uprawach produkcyjnych jak też na poletkach odmianowych korzysta się z nawozów firmy Yara. Ich stosowanie poprzedza analiza składu chemicznego gleby. Tak też postąpiono w tym sezonie.

W czasie przygotowania pola pod majowe nasadzenia, wystąpiły intensywne opady deszczu, które spowodowały silne wypłukanie składników pokarmowych. Dlatego nie było mowy o nawożeniu uzupełniającym. Trzeba było zastosować nawozy w pełnych dawkach. W tym celu w uprawie sałaty masłowej wysiano 400 kg/ha nawozu YaraMila Complex oraz 200 kg saletry wapniowej YaraLiva Nitrabor. W kwaterach sałaty lodowej, odznaczającej się trochę dłuższym okresem wysiano natomiast 500 kg/ha nawozu YaraMila Complex oraz 250 kg saletry wapniowej YaraLiva Nitrabor. Zastosowane dawki oraz wybrane nawozy dobrze wpisują się w wymagania sałaty, o czym na filmie informuje W. Wojcieszek.

Ważne dla jakości sałat

Ważnym elementem prawidłowego nawożenie sałaty jest dokarmianie dolistne, które poprawia jakość plonu m.in. zapobiegając wystąpieniu uszkodzeń blaszki liściowej nazywanej tip-burn. Aby temu przeciwdziałać konieczne jest regularne dostarczanie wapnia np. w postaci dobrze rozpuszczalnej w wodzie saletrze wapniowej YaraTera Calcinit. W przypadku wapnia to nie dawki, ale częstotliwość wykonywania zabiegów wapniowych, podając go w 500 do nawet 1000 litrów cieczy roboczej na ha, decydują o najlepszym pobraniu tego pierwiastka przez wszystkie liście – informował W. Wojcieszek. Nawóz ten podaje się w dawce 5 kg/ha. O jakości główek sałaty decyduje również dobre ich zaopatrzenie w mikroelementy, dlatego warto sięgnąć po produkt YaraVita Brassitrel Pro aplikując do w dawce 3 l/ha. Produkt ten w uprawie sałaty należy stosować w początkowym okresie uprawy, jeszcze przed wiązaniem główek. Dostarcza on roślinom takie pierwiastki jak azot, wapń, magnez, bor, mangan i molibden. YaraVita Brassitrel Pro ma działanie długofalowe, wynoszące dwa do trzech tygodni, dlatego można go zastosować raz i być pewnym, że przez cały okres uprawy sałaty podane wraz z nim pierwiastki będą stopniowo pobierane przez rośliny. W przypadku tego nawozu nie ma obawy o jego zmywanie z powierzchni liści, dzięki zastosowanym w jego składzie związkom utrudniającym zmywanie produktu.