Kończy się właśnie sezon 2023, ostatnie warzywa kapustne znikają z pól. Przerwa zimowa będzie jednak bardzo krótka i już niebawem rozpocznie się kolejny cykl produkcyjny. W bieżącym sezonie okazało się, że wczesne wyjście z towarem na rynek pozwoliło zarobić przyzwoite pieniądze. Czy tak też będzie wiosną 2024 roku? Pewnie tak. Niewielka podaż towaru z rodzimych plantacji w połączeniu z zawsze zwiększonym zainteresowaniem konsumentów najwcześniejszymi kalafiorami polskiego pochodzenia to przepis na wyższe stawki rynkowe. To także szansa na uzyskanie pierwszego przychodu w okresie kiedy wciąż ponosi się dużo nakładów na uruchomienie produkcji.

Jak dbać o agrowłókninę?

Bez względu na to gdzie zakupimy osłony czy o jakiej gramaturze będzie to agrowłóknina jest duża szansa, że materiał użytkować będzie można przez więcej niż jeden sezon. Przy zachowaniu poprawnych zasad obchodzenia się z nią wytrzyma 3-4 cykle produkcyjne. Wymaga to minimum troski. Już w trakcie użytkowania pewnych szkód co roku na polskich plantacjach przysparza dzika zwierzyna. O ile jest to możliwe, korzystnie jest pole na którym będzie ona rozpościerana zabezpieczyć przed wstępem zwierząt, które mogłyby ją uszkodzić mechanicznie. Ważne jest także, by kończąc korzystanie z niej przed zrolowaniem materiału upewnić się, że jest on suchy. Złożenie w magazynie mokrej agrowłókniny doprowadzi do jej szybkiej degradacji. Pomieszczenie w którym przechowywana jest agrowłóknina powinno być suche, ciemne i – ponownie o ile jest to możliwe – zabezpieczone przed dostępem gryzoni.

Jaką agrowłókninę kupić na przyszły sezon?

W gospodarstwach stosujących płaskie okrywy co roku zachodzi potrzeba wymiany określonych partii najbardziej zużytej agrowłókniny. Pytanie o to jaki materiał najlepiej sprawdzi się w zabezpieczeniu kalafiorów przed wiosennymi przymrozkami zadaliśmy sobie także realizując projekt Kalafiorowa Demo Farma (KDF). Aby uzyskać odpowiedź, młode rośliny po ich marcowym wysadzeniu na stałe miejsce w tej samej, jednolitej topograficznie kwaterze okryliśmy materiałem o trzech gramaturach. Firma Agrimpex, partner projektu, do gospodarstwa Przemysława Golenia dostarczyła 3 różne produkty.  Jednym z nich była całoroczna Agro Marina MAX. To agrowłoknina o gramaturze 21 g/m2 wykonana w technologii, która umożliwia osłonie od samego początku jej używania przepuszczanie wody. Nawet w razie wystąpienia ulewnych deszczy na powierzchni nowego materiału nie utworzą się kałuże, nie obciąży on więc chronionych roślin. Przedstawiciel Agrimpexu, Paweł Tamborski, do porównawczych doświadczeń przekazał gospodarzowi także agrowłokninę Agrimpex PRO (dawniej Pegas Agro) o masie 19 g/m2 i 23 g/m2. Faktycznie efekt przepuszczalności wody był widoczny na Agro Marinie, a jej grubość okazała się wystarczająca. To dobry produkt. Nie mam jednak uwag także do materiału Agrimpex Pro o masie 23 g/m2. Co do 19-tki – jest to dobra opcja na nieco późniejsze nasadzenia z tych wczesnych. Pozmieniały się warunki w jakich prowadzimy uprawy. O ile jesienie mamy dłuższe i cieplejsze niż w minionych latach, to wiosny teraz na ogół są jednak dość chłodne. Na marcowe terminy okrywania kalafiorów, przynajmniej tu w centralnej Polsce gdzie je uprawiam, sugerowałbym jednak użycie nieco bardziej „mięsistej” agrowłókniny – ocenił okrywy dostarczone przez Agrimpex Przemysław Goleń, gospodarz KDF.

Jak dowiedzieć się więcej?

Najlepszym sposobem pozyskania szczegółowych informacji, np. dotyczących wymiarów, sposobu wykańczania obrzeży czy terminów zamawiania agrowłókniny jest wzięcie udziału w finale projektu KDF. Odbędzie się on w formie bezpłatnego webinarium w trakcie którego Paweł Tamborski poruszy wszystkie te i inne jeszcze kwestie związane z optymalnym użytkowaniem agrowłókniny. Przy okazji będzie można wysłuchać wystąpień przedstawicieli innych partnerów projektu. Serdecznie zapraszamy!