Ochrony marchwi i kapusty przed szkodnikami w otwartym gruncieRóżne gatunki owadów mogą powodować poważne uszkodzenia młodych roślin po ich wysadzeniu na stałe miejsce. Mogą też wyrządza poważne uszkodzenia liści i korzeni starszych roślin, prowadząc często do zmniejszenia plonu handlowego. Plantatorzy prowadzą więc intensywną walkę z tymi zagrożeniami. Tymczasem pojawiła się  alternatywa dla chemicznej ochrony marchwi i kapusty w otwartym gruncie.

Znaczenie chemicznej ochrony

Używanie pestycydów zawsze było ważnym elementem w produkcji marchwi i kapusty. Ograniczają one lub wręcz niwelują różne choroby, populacje owadów i zachwaszczenie. Te czynniki wpływają na wielkość plonów i powodują poważne straty ekonomiczne we współczesnych intensywnych uprawach. Pestycydy są wykorzystywane na etapie produkcji rozsady, podczas jej wysadzania aż po okres wzrostu i osiągnięcia dojrzałości upraw. Celem jest zmaksymalizowanie wydajności plonu, jego jakości i sprostanie  wymaganiom klientów i rynku. Jednak ekstensywne stosowanie chemicznych środków owadobójczych spowodowało wiele problemów środowiskowych. Jednym z nich jest chociażby zmniejszenie populacji gatunków pożytecznych, innym wytworzenie się odporności szkodników.

Alternatywa dla chemicznej ochrony marchwi i kapusty

Aby wesprzeć produkcję bezpiecznej żywności i chronić środowisko Centrum rozwojowe Arrigoni zaproponowało alternatywę dla ochrony chemicznej. Mają nią być ekrany przeciw owadom jako „zielone” podejście do zarządzania zanieczyszczeniami spowodowanymi środkami owadobójczymi. Różne badania dotyczące rozmiarów szkodników na plantacjach marchwi i kapusty pomogły stworzyć ekran BIOFIELD 80. To sieć o odpowiedniej wielkości otworu, aby chronić przed najbardziej inwazyjnymi gatunkami. W marchwi to Psilla Apicalis, Trioza Apicalis czy Lygus Rugulipennis. W uprawie kapusty katalog jest dłuższy i obejmuje takie szkodniki jak Delia Radicum, Plutella xylostella, Phyllotreta sp., Eurydema oleracea, Mamestra brassicae, Pieris rapae, Pieris brassicae.

Kilka słów o BIOFIELD 80

BIOFIELD 80 to tkana, miękka i lekka siatka do ochrony przed owadami z monofilamentu HDPE o dużej wytrzymałości (wymiary otworów 0,77 x 1,44). Dzięki tym cechom można osłonić marchew i kapustę bezpośrednio na otwartych polach. Ponadto BIOFIELD 80 oferuje producentom więcej korzyści. Zapewnia ochronę przed gradem, ptakami i dzikimi zwierzętami. Wiosną sieć daje ochronę przed zimnym wiatrem i poprawia dostępność wody w gorące letnie dni.

Źródło: http://www.hortidaily.com