Z jednej strony fatalna sytuacja plantatorów warzyw na południu Europy, z drugiej zaś niski kurs wymiany funta szterlinga stawiają w uprzywilejowanej sytuacji brytyjskich plantatorów. Czy będą potrafili wykorzystać tę sytuację?

Czas na eksport

Eksperci z branży dostrzegają rysujące się przed brytyjskim segmentem producentów warzyw polowych szanse. Jednym z nich jest Shane Talling z Veg UK. Mamy w ofercie wiele wybornej jakości warzyw, takich jak kalafiory, marchew, kapusta włoska czy jarmuż. Funt jest tani i eksport obecnie może stać się bardziej dochodowy – mówi specjalista od handlu warzywami. Dodaje, ze choć wiele europejskich państw położonych bardziej na północy oferuje zimą te warzywa, to dzięki sytuacji na rynku walutowym i bardzo dobrej jakości produktom z Wysp Brytyjskich ich producenci mogą z optymizmem spoglądać w przyszłość. Sezon kalafiorowy ze względu na chłód opóźnił się u nas o około miesiąc, ale podaż jest aktualnie wysoka. Eksportujemy te warzywa w skrzynkach po 6, 8 i 12. Choć ceny zmieniają się każdego dnia, to pozostają na zadowalających poziomach. – informuje Shane Talling i dodaje, ze w przyszłym tygodniu rozpocznie się eksport jarmużu. Ciągle też sprzedawana jest marchew. Trafia głównie do Skandynawii.

Coraz chłonniejszy rynek wewnętrzny

Kryzys z zaopatrzeniem standardowo o tej porze płynącym z Hiszpanii sprawia, że wielu handlowców poszukuje niezłej jakości partii warzyw na rynku wewnętrznym. Zdaniem rozmówcy ten trend się utrzyma. Shane Talling uważa, że aż do teraz wielu konsumentów nie wiedziało po prostu skąd pochodzą nabywane przez nie warzywa, gdyż zawsze były na sklepowych półkach i nikt się nad tym nie zastanawiał. Tania waluta z jednej strony czyni eksport bardziej opłacalnym, a z drugiej sprawia, że zakupy na rynku międzynarodowym stają się coraz droższe. Taki stan rzeczy powinien się utrzymać dopóki przyszłość umów międzynarodowych, którym Brexit może zaszkodzić, nie stanie się jasna. Także ewentualne przywrócenie taryf celnych na importowane owoce i warzywa może rzutować na podtrzymanie korzystnej dla brytyjskich plantatorów sytuacji.

Źródło: freshplaza.com