BURAK ĆWIKŁOWY #profesjonalnie


Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich obecnych i przyszłych plantatorów buraka ćwikłowego. Już od maja 2024 r. na stronie warzywapolowe.pl oraz na FB pod adresem #burakcwiklowyprofesjonalnie będą prezentowane, krok po kroku, wszystkie działania niezbędne do prawidłowej uprawy buraków.

Projekt będzie realizowany w Małopolsce w gospodarstwie Pawła Brosia, który uprawą warzyw korzeniowych zajmuje się już wielu lat. Jednym z dominujących gatunków jest burak ćwikłowy. Z pola przeznaczonego pod buraki o powierzchni 60 ha, do projektu wydzielono 12 ha. 

Pierwsze prace przygotowawcze już się zaczęły. W ubiegłym tygodniu Paweł Szymczak z ASCROP pobrał próbki gleby do analiz. Badania będą obejmować chemizm gleby wraz z określeniem składników przyswajalnych przez buraki, właściwości fizyczne oraz biologiczne. 

Nasz gospodarz razem z Pawłem Glanowskim z Bejo dokonali wyboru odmian. 

Interpretacje wyników analiz składu chemicznego gleby oraz czym powinna charakteryzować się dobra odmiana buraka przedstawimy wkrótce. 

To tylko początek, obiecujemy dużo więcej odpowiedzi bezpośrednio z pola!  

Nad projektem technologiczny nadzór będą sprawować trzy firmy BEJO POLAND – dostawca specjalistycznych odmian warzyw, ADOB  – odpowiedzialna za nawożenie dolistne oraz ASCROP, która przygotuje zalecenia dotyczące ochrony przed chwastami, chorobami, szkodnikami, jak również zwróci uwagę na jakość gleby i jej prawidłowe przygotowanie do uprawy.

Koordynatorem projektu jest dr Paweł Szymczak z firmy ASCROP (tel. 508095420, mejl: pawel@ascrop.pl)

Opiekę medialną nad projektem realizuje portal www.warzywapolowe.pl