Małopolski festiwal dyń (cz. II) – odmiany z firmy Enza Zaden

Gospodarze spotkania (od lewej) Kazimierz, Anna i Oliwier, Kacper i Michał Kwiecień


Anna i Michał Kwiecień, dynie uprawiają na około 10 hektarach. Ich owoce w większości trafiają do sieci handlowych. W uprawie najważniejsze miejsce zajmują tutaj dynie typu hokaido, które mają około 40% udział w uprawie. W następnej kolejności znajdują się dynie typu halowin oraz piżmowe.

Jak informował Michał Kwiecień, każda z firma nasiennych w jego ocenie ma różne warte uwagi dynie. Ciekawie jego zdaniem prezentują odmiany z firmy Enza Zaden, której w tym roku oceniano w tym gospodarstwie m.in. na poletkach odmianowych.

Uważam, że na chwilę obecną nie ma firmy dominującej jeśli chodzi o odmiany dyni, które uprawiamy w naszym gospodarstwie. Chętnie sadzimy odmiany z różnych firm. Oczywiście zawsze wybieramy to co najlepiej sprawdza się w naszych warunkach. Warto przyglądać się nowością i temu też służyły poletka odmianowe z jakimi my oraz plantatorzy z całej Polski mogli się zapoznać w czasie Małopolskiego festiwalu dyni. Jeśli coś nam się podoba i może się u nas sprawdzić w uprawie, wówczas wdrażamy taką odmianę do uprawy towarowej – informował M. Kwiecień.

Jak informują właściciele gospodarstwa, gdzie odbywały się pokazy, tegoroczny sezon na dynie zbierane w sierpniu był bardzo pozytywny. Warto zaznaczyć, że pierwsze dynie z tego gospodarstwa do sprzedaży trafiały już od 4 lipca. Załamanie jeśli chodzi o sprzedaż i cenę nastąpiło w pierwszych dniach września. Gospodarze liczą, że zainteresowanie dyniami, podobnie jak cena wzrosną w kolejnych tygodniach i miesiącach roku. W ocenie farmerów, trzeba się w tym roku liczyć z niższymi plonami dyń w wielu gospodarstwach. Powodem jest susza oraz nadmiernie wysokie temperatury, które utrudniały zawiązanie owoców.

Jedną z firm, która zaprezentowała w czasie Małopolskiego festiwalu dyń, swoje odmiany na poletkach pokazowych była Enza Zaden. W swoim portfolio ma również odmiany z firm Vitalis oraz Takii Seeds. Z portfolio tego przedsiębiorstwa na pokazy wybrano następujące odmiany: Kaori Kuri F1, Flexi Kuri F1, Bellatrix F1, Hannah F1, Orange Summer F1 i Nelson F1. O tym jak prezentowały się odmiany przygotowane na pokazy i co należy wiedzieć o ich uprawie dowiecie się z materiału filmowego: