Firmy Enza Zaden, Stanek Onions i Hurtownia Janiak w dniu 20 sierpnia zorganizowały spotkanie o tematyce cebulowej. Impreza zatytułowana „Cebula nie tylko na obieranie” odbyła się w halach firmy Stanek Onions w Chełmiczkach na Kujawach, a partnerowały jej Yara Poland, ICL, Bioagris, FMC i SM Agro.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem plantatorów cebuli, którzy przybyli na nie licznie i chętnie zwiedzali obiekty służące do przygotowania plonu do sprzedaży. Intensywnie prowadzone były także branżowe rozmowy, a spotkanie upłynęło w luźnej, przyjaznej atmosferze.

Czym zajmuje się Stanek Onions?

Firma jest prężnie rozwijającym się podmiotem zaopatrującym rynek głównie w cebulę świeżą i mrożoną. Choć powstała zaledwie w 2007 roku, to obecnie sprzedaje ok. 60 tys. t cebuli każdego roku. Wiodącym asortymentem jest cebula obrana. Ta trafia na rynek polski, inne rynki UE i do Wielkiej Brytanii. Instalacje na halach produkcyjnych pozwalają na przygotowanie do sprzedaży ponad 7 t cebuli w ciągu godziny, a w sezonie praca postępuje tu 24 godziny na dobę. Wpierw zgrubienia trafiają na stoły, gdzie są obierane. Następnie w sąsiednim pomieszczeniu w tej samej hali cebula jest myta i zależnie od wymagań odbiorców albo wsypywana w duże opakowania Big Bag albo workowana. Towar wysyłany do Wielkiej Brytanii konfekcjonowany był dla przykłady w niebieskie worki z perforowanej folii, które po załadowaniu przechodziły dodatkowo kontrolę pod kątem zawartości metalowych elementów przed spaletyzowaniem ładunku.

O cebuli

O odmianach cebuli pozostających w asortymencie Enza Zaden opowiadali w trakcie spotkania zgormadzeni w Chełmiczkach przedstawiciele firmy. Wydarzenie prowadził Paweł Wechterowicz, który jednak chętnie znajdywał czas także na indywidualne rozmowy z poszczególnymi producentami cebuli. Wspierali go Łukasz Bogaczyk, Krzysztof Jawor oraz Aleksandra Krzyżanowska. Głos w trakcie oficjalnej części zabrał także przedstawiciel Hurtowni Rolno-Ogrodniczej Janiak, dystrybutora nasion firmy Enza, Tomas Walas. Poinformował, że firma założona została w 2010 roku i stopniowo zwiększała asortyment oraz wkraczała na nowe pola aktywności. Charakterystyce odmian zaprezentowanych w trakcie wydarzenia poświęcony zostanie odrębny wpis.

Nawożenie, ochrona, podlewanie

O tych zagadnieniach mówili w Stanek Onions Wojciech Kopeć z firmy Yara, dr Diana Wieczorek z ICL, Marek Dąbrowski z FMC, Jakub Głowacki z Bioagris i Michał Komassa z SM Agro. Wątki te przytoczone zostaną w kolejnych relacjach z kujawskiego spotkania pt.: „Cebula nie tylko na obieranie”.