Spotkanie zorganizowane przez firmę Syngenta 18 sierpnia 2024 roku, poświęcone odmianom cebuli, było wyraźnym odzwierciedleniem zmian klimatycznych, które wpływają na uprawę warzyw w Polsce. W odpowiedzi na coraz cieplejsze lata, firma Syngenta zaprezentowała ofertę odmian cebuli, koncentrując się na typach hiszpańskich. Odmiany te charakteryzują się szybszym wzrostem, silniejszym systemem korzeniowym oraz możliwością uzyskania wysokich plonów, nawet przekraczających 100 ton z hektara.
Cebule hiszpańskie …
Portfolio odmian typu hiszpańskiego jest już całkiem sporo. Składają się na nie odmiany Bosko F1, Banko, Disko F1 i wczesna odmian Prezo F1. Uzupełnieniem pozostaje odmiana Darko F1 jako cebula o czerwonej łusce. Wszystkie te cebule wyróżniały się dużym kalibrem uzyskanego plonu. Z tego względu większość z nich przeznaczona jest na obieranie, aczkolwiek można je przechować przez kilka miesięcy i kierować do sprzedaży w workach. W tym celu jak podkreślał Marek Zieliński z firmy Syngenta, cebula należy zabrać w optymalnym terminie, jak również zadbać o dobre zaschniecie szyjki.
…. czy typowe rijnsburgery
Podczas wydarzenia podkreślono także znaczenie tradycyjnych odmian typu rijsburger, które dzięki swojej wytrzymałości i możliwości długotrwałego przechowywania, wciąż pozostają popularnym wyborem wśród plantatorów. W prezentowanej kolekcji wyróżniały się odmiany takie jak Vision F1, Medaillon F1, Progression F1 i Promotion F1. Nie brakowało nowości, jak wczesna odmian Starton F1 i Revelation F1. Bardzo dobrze prezentował się w kolekcji ale też na polu produkcyjnym odmiana Nation F1. Ceniona jest przede wszystkim za twarde cebule, bardzo dobre do długiego przechowywania. Uzupełnieniem tej oferty jest nowa odmian cebuli w typie rijnsburger o czerwonej łusce o nazwie Allurion.
Ta prezentacja i kolekcja w warunkach polowych ma dać możliwość wyboru odpowiednich odmian dla danego gospodarstwa. Dlatego warto uczestniczyć w takich właśnie spotkaniach – podkreślał Marek Zieliński. Przypomniał również o ofercie nasion podkiełkowanych cebuli, w przypadku który zamówienia warto składać już w listopadzie lub grudniu.
Wszystkie prezentowane cebule na polach produkcyjnych firmy Luvega wysiewane były 30 marca. Na 1 ha wysiano po 3 jednostki nasion.
Nowe rozwiązania dla uprawy cebuli
Spotkanie było również okazją do zapoznania się z innowacjami w technologii produkcji cebuli. Wśród nich omówiono możliwościami uprawy cebuli z rozsady (Grupa Mularski) oraz nowymi rozwiązaniami w zakresie nawożenia i mechanizacji. W tym zakresie głos zabrali przedstawiciele firm Yara Poland i Czarna Kreda. Z kolei firma Agra Sharing oferował ciągniki John Deere w wynajmie krótko lub długoterminowym. Natomiast Paw-Rol pokazał linie do konfekcjonowania i pakowania cebuli. Frekwencja i zainteresowanie uczestników potwierdziły rosnącą rolę nowoczesnych technologii w uprawie cebuli w obliczu zmieniającego się klimatu.