Cebula to jeden z kluczowych gatunków dla firmy ONIX. Na jej temat rozmawiamy z Tomaszem Jazdonem, współwłaścicielem firmy Onix i kierującym Gospodarstwem Rolnym w Chobienicach. Firma z Wielkopolski zajmuje się również konfekcjonowaniem cebuli i innych warzyw, które sprzedaje na wielu europejskich rynkach.

Szalotka coraz ważniejsza

Cebule jakie są uprawiane w Gospodarstwie Rolnym Tomasza Jazdona to: szalotka, (chalote), cebula czerwona, cebula z rozsady, cebula z dymki. Jak twierdzi właściciel – Cebula szalotka jest mało popularna i niezwykle trudna w uprawie, a co za tym idzie droga w sprzedaży. Ceny różnią się od siebie w zależności od odmiany. W typie cebuli szalotki są kreacje, które tylko przypominają szalotkę. W gospodarstwie od wielu już lat z powodzeniem uprawia się typowe szalotki, które dzięki programom kulinarnym zdobyły swą popularność, cenione jako produkt lekkostrawny, w smaku pikantne, a zarazem delikatne. Warto wiedzieć, że cebule te mogą być jedzone przez osoby, które nie mogą spożywać innych gatunków lub typów warzyw z rodzaju czosnkowych. Ten typ cebuli jest coraz częściej spotykany w sieciach handlowych i ceniony przez coraz większą rzeszę konsumentów. Z uwagi jednak na wyższe ceny niż tradycyjne znane typy cebuli, szalotki pakowane są są zazwyczaj w opakowania około 200 g.

Tomasz Jazdon postawił na uprawę niestandardowych typów cebuli

Szalotka jest cebulą dość trudną w uprawie, a koszty jej produkcji są zdecydowanie wyższe względem odmian typowych. Z uwagi na brak osłony woskowej nie mogą być w tej uprawie stosowane herbicydy nalistne. Pozostaje zatem kosztowne mechaniczne i ręczne pielenie. Skutkiem niezwykle wymagającej produkcji jest słabe zainteresowanie rolników do uprawiania tego warzywa na masową skalę – tłumaczy przedsiębiorca.

Cebula szalotka po wykopaniu dosycha na polu

Cebula z rozsady

W firmie Onix od kilku już lat z powodzeniem uprawia się na wczesny zbiór cebulę z rozsady. Ta technologia uprawy została podpatrzona we Francji i Hiszpanii. Koszty założenia tej uprawy z uwagi na cenę rozsady są wysokie. Odpowiednio jednak poprowadzona pozwala uzyskać atrakcyjnej jakości i wielkości plon w stosunkowo krótkim czasie. Jeśli na to nałożą się dobre ceny, uprawa ta w niektóre latach pozwala uzyskać zadowalające zyski.

Sezon 2021, a przechowywanie cebuli

Cebule z tegorocznych zbiorów nie rokują na dobre przechowywanie. Wielu rolników nie ma również odpowiedniej bazy przechowalniczej oraz nie każdy z gospodarzy aplikuje środek Fazor 80 SG, który zapobiega wyrastaniu cebuli w szczypior i korzenie. Również warunki w czasie zbiorów cebuli w wielu regionach były mało sprzyjające dobremu jej dosychaniu na polu – twierdzi właściciel firmy. Dlatego T. Jazdon przewiduje, że wiosną może być niewystarczająca podaż dobrej jakości cebuli.

Duża część cebuli jest składowana w chłodniach i przetrzymywana do wiosny

Dla przetwórstwa

Najbardziej popularne cebule w firmie w Wielkopolsce przeznaczone do celów przemysłowych to takie, które wyróżniają się wielkością – są duże, łatwo się obierają i mają wydłużony kształt. Przedstawicielami takich kreacji jest szereg odmian w typie amerykański i hiszpańskim, które w naszych warunkach wydają obfite i zdrowe plony. Jednak muszą być przetworzone do grudnia, ze względu na słabą jakość łuski.

Cebula z załamanym już szczypiorem niebawem będzie wykopywana

Typy amerykańskie całkowicie pokrywają zapotrzebowanie szeroko pojętego przemysłu, przygotowującego cebule m.in. dla gastronomii. Głównymi odbiorcami tego typu cebul są właściciele chłodni, którzy mrożą cebulę. Ciekawym rynkiem, popularnym na Zachodzie jest produkcja krążków cebulowych do czego wykorzystuje się miazgę cebulową. Przetwórnie ryb nie raz korzystają z półproduktów, oczekują cebuli blanszowanej i smażonej. Potencjalnych rynków zbytu jest więc bardzo dużo, ale niestety produkcja cebuli w Polsce z wielu powodów zmniejsza się – informuje Pan Tomasz.

Renesans polskich odmian cebuli

Asortyment doboru odmian jest szeroki i w każdym rejonie Polski udają się inne odmiany. Jak informuje T. Jazdon w wielu gospodarstwach wraca się do starych, polskich odmian cebuli, które wyróżniają się wysoką odpornością na trudne i stresowe warunki uprawy. Nie posiadają one wysokiej jakości łuski, w porównaniu do odmian holenderskich, ale plonują stabilnie, nie zważając na warunki pogodowe, tj. lepiej znoszą susze oraz zimne wiosny. Jak informuje T. Jazdon średnie plony cebuli w jego firmie w bieżącym roku wyniosły około 45 t/ha. Spowodowane to zostało przez niesprzyjające warunki pogodowe, czyli niską temperaturę w czasie ważnych okresów wegetacji, niezadowalające były również wschody.

Więcej o tym gospodarstwie przeczytacie w innych naszych artykułach: