Ceny wczesnej kapusty i kalafiorów
Pogoda generalnie sprzyja wczesnym warzywom takim jak kapusta czy kalafior. Warunki nie są może idealne, jednak krajowy asortyment jest obecny na wszystkich ważniejszych rynkach hurtowych w Polsce. A stawki po jakich zawierane są transakcje utrzymują się na przyzwoitych poziomach.

Co słychać na giełdach?

Młoda krajowa kapusta jest towarem powszechnie wyczekiwanym. Jej pojawienie się hamuje niemal totalnie import tego warzywa. W początkach maja dostępne stały się także krajowe kalafiory. Stawki zależnie od targowiska są zróżnicowane, jednak jak zawsze dość atrakcyjne. Generalnie w kraju za kapustę białą sprzedawaną na główki można oczekiwać co najmniej 4 zł/szt. W przypadku kalafiorów stawka jest o co najmniej 1 zł wyższa. Poniżej notowania z kilku wybranych targowisk hurtowych z różnych części Polski:

  Giełda Kaliska Elizówka (Lublin) WGRO S.A. (Poznań)
Kapusta biała 4,20 zł/szt. 5,40 zł/szt. 4 zł/szt.
Kalafior 5,50 zł/szt. 6,25 zł/szt. 5 zł/szt

Pory i selery na dniach, ziemniaki i cebula w cenie

Pory w dobrej kondycji pomimo chimerycznej wiosny

W najbliższej przyszłości można się spodziewać także większych dostaw porów i selerów na rynki hurtowe. Warzywa te w niskich tunelach uprawia się na przykład w okolicach Piątku i Łęczycy, skąd łatwo jest dotrzeć na przykład na giełdę Zjazdowa czy hurtowy rynek w Broniszach. Utrzymują się też bardzo wysokie ceny za niektóre plony z przechowalni. Średnia krajowa cena za ziemniaki dochodzi do 2 zł/kg, zaś za cebulę z łuską waha się w przedziale 2-3 zł/kg.