W tym roku już po raz 25 odbywać się będą w Charsznicy – Charsznickie Dni Kapusty 2019 w dniach 7 i 8 września. Wśród licznych atrakcji kulturalnych jakie zaplanowali organizatorzy i występów kultowych zespołów muzycznych (m.in. Golec Uorkiestra) nie zabraknie też wiedzy o uprawie kapusty i najnowszych odmianach. Będą prezentowane na poletkach pokazowych w aż 7 lokalizacjach. Co można będzie zobaczyć i jak nie trafić?

Rejon Charsznicy, gdzie każdego roku kapusta jest uprawiana na powierzchni około 2000 ha, słynie z uprawy kapusty. Produkuje się ją tutaj zarówno do bezpośredniej sprzedaży, ale też przechowywania a przede wszystkim kwaszenia. Na polach w okolicach Charsznicy uprawiane są różne odmiany kapusty. Ich wybór ma bardzo ważne znaczenie. Patrząc chociażby na kapustę doskonale widać jak różnorodny jest asortyment odmian. Są tu kapusty wczesne o bardzo krótkim okresie wegetacji do wczesnej sprzedaży wiosennej. Mamy odmiany o średnim okresie wegetacji 70-80 dni do bezpośredniej sprzedaży. No i wreszcie odmiany o bardzo długim okresie wegetacji nawet do 150 dni, które przeznacza się do długiego przechowywania. Wybór odpowiedniej odmiany przechowalniczej, powala ją zebrać i przechować przez kilka miesięcy do następnego roku. Zupełnie inne kryteria są przy wyborze kapust przeznaczonych do kiszenia, które są najbardziej popularne w naszym regionie – mówi Jan Żebrak wójt gminy Charsznica i zarazem wieloletni producent kapusty. Wiele odmian jest ciągle ulepszanych i unowocześnianych, a dotychczasowe odmiany zastępuje się lepszymi ich następcami. Bardzo cenne są tez odmiany odporne lub tolerancyjne na niektóre choroby i szkodniki. Nawet producent kapusty z wieloletnim doświadczeniem potrafi być zaskoczony nowinkami jakie się pojawiają na rynku odmian, dlatego uważam że warto odwiedzać poletka z nowymi odmianami, szukać tych nowości i testować je w swoim gospodarstwie. Tym bardziej, że problemy w każdym sezonie się pojawiają i jako producenci musimy sobie z tym radzić. Niech przykładem tego będzie tegoroczna susza, gdzie mamy do czynienia z dużymi niedoborami wody. W takiej sytuacji dobrze sobie poradzą odmiany z mocnym systemem korzeniowym i dużym wigorze – dodaje Wójt Charsznicy.  

 

Charsznica to kapuściana stolica Polski – przypomina Wójt Gminy Charsznica Jan Żebrak

W tym roku podczas Charsznickich Dni Kapusty w niedzielę 8 września, od godziny 9.00 można będzie zobaczyć znane już i całkiem nowe odmiany kapusty na poletkach przygotowanych przez poszczególne firmy nasienne aż w 7 lokalizacjach. By łatwo było na nie trafić przygotowaliśmy specjalny „Przewodnik po odmianach”. Można w nim znaleźć nie tylko mapę z lokalizacją poszczególnych poletek pokazowych, ale też charakterystykę prezentowanych tam odmian przygotowane przez niektóre firmy. Zawarty jest tez merytoryczny artykuł dotyczący zwalczania bakterioz, które dają się we znaki producentom w ostatnich latach. Nie zabrakło też ważnej rozmowy z Wójtem Gminy Charsznica – Janem Żebrakiem. Przewodnik można pobrać w wersji pdf – KLIKAJĄC TUTAJ. W formie drukowanej będzie dostępny na wybranych stosikach firm podczas XXV Charsznickich Dni Kapusty oraz w namiocie Gminy Charsznica.