Ziemniaki – takiego sezonu dawno nie było

Dobry sezon dla plantatorów ziemniaków trwa. Wysokie ceny podyktowane są niską podażą tego surowca na runku. Niesprzyjające warunki uprawy ziemniaka odbiły się na plonowaniu oraz cenie, która według producentów jest na dobrym poziomie. Ci, którzy odpowiednio zadbali o swoje plantacje i mieli możliwość ich nawadniania w tym sezonie mają powody do zadowolenie. Na początku czerwca brakowało na rynku krajowego ziemniaka, dlatego ziemniak był importowany z Anglii, Rumunii oraz Włoch.

Wczesny ziemniak zebrany. Jakie były plony?

Pomimo znacznie niższego plonowania wczesnych ziemniaków o około 40% – 50%w stosunku do roku ubiegłego, producenci z zagłębia ziemniaczanego koło Sieradza sezon uważają za trudny ale całkiem udany. Wygrali Ci co mieli deszczowane plantacje, woda miała decydujący wpływ na plon w tym roku. Zazwyczaj plony nie przekraczały 30 ton/ha. Były też plony w granicach 40 t/ha. Szczególnie dobrze wypadła w tym roku odmiana Colomba F1, na zadowalającym poziomie plonowały Riviera F1 oraz Volumia F1. Spotkałem się z rolnikami, którzy mieli powody do zadowolenia z plantacji bez nawadniania gdzie plon potrafił zaskoczyć, sięgając 20 t/ha z optymalnego terminu sadzenia. Efekt może nie imponujący, ale pozwalający zarobić.

Decydujące do uzyskania wysokich plonów ziemniaków było w tym roku nawadnianie upraw

Decydujące czynniki mające wpływ na plon ziemniaków

Zadowalające plony w tak nie sprzyjających warunkach były wynikiem dostarczania wody i odpowiedniej ochrony, co również w tym sezonie okazało się dużym wyzwaniem. O ile nie było silnych presji chorób to mimo wszystko zabiegi były wykonywane w miarę możliwości w terminie. Największy problem to pogoda, panujące upały nie pozwalały na wykonywanie zabiegów nawet wieczorem. Często realizowano je dopiero w nocy lub wczesnym rankiem. Najczęściej, koło 3.00 nad ranem, do czasu kiedy temperatura znów nie przekraczała 25 ºC. – mówi Pan Leszek uprawiający ziemniaki na 18 ha. Swoje ziemniaki już zebrał kilka dni temu, to był dla niego wyczerpujący sezon. Praca często 24 godz./dobę – jak nie opryski, to przestawianie deszczowni, a w ciągu dnia zbiory. Kolejny czynnik, który miał duży wpływ na plonowanie ziemniaków to przygotowanie stanowiska i odpowiednie nawożenie. Przedplony z roślin strączkowych, grochu i peluszki oraz facelii, a także stosowanie preparatów poprawiających żyzność gleby dały w tym roku pozytywne efekty. Padają tu coraz częściej opinie na temat preparatów humusowych i ich widocznych efektach stosowania oraz efektach stosowania aminokwasów – co ciekawe najchętniej wykorzystywane są polskie produkty, ponieważ mają wysoką skuteczność w porównaniu do zagranicznych producentów a w dodatku mają przystępną cenę. Najczęściej stosowane produkty z którymi spotkałem przygotowując ten materiał z polskich firm to Carbohumic, Ekodarpol oraz Agro-Sorb.

Dobrej jakości ziemniaki mają swoją cenę w sezonie 2019

Tego jeszcze nie było

Ten sezon jest wyjątkowy pod wieloma względami, dużym zaskoczeniem dla producentów ziemniaków i całego rynku związanego z tym warzywem. Jak informują producenci, w tym roku najlepsze wyniki finansowe można było uzyskać nie z ziemniaków spod włókniny czy foli ale typowo uprawianego bez przykrywania. Jak to możliwe? Ziemniaki na początku sezony były sprzedawane w hurcie po 1,8 zł/kg, podczas gdy aktualna cena (19. VIII) to 1,2 zł/kg. Tymczasem, różnica w nakładach finansowych na przykrycie plantacji i czas pracy w stosunku do dużo lepszego plonu ziemniaków z uprawy bez przykrywania daje realny wyższy zysk na korzyść późniejszych ziemniaków. Tak uważa część plantatorów. Średnie plony wczesnych ziemniaków spod włókniny czy foli były na poziomie 15 t/ha natomiast późniejsze zbiory były już sporo wyższe między 20 a 30 t/ha. Obecny sezon pokazał, że każdego roku mamy do czynienia z innymi warunkami uprawy. Tylko kompleksowe podejście daje możliwość uzyskania zadowalających wyników. Odpowiednia dbałość o glebę jej strukturę i zasobność w próchnice oraz prawidłowe nawożenie i ochrona daje możliwość uzyskać satysfakcjonujące wyniki bez nawadniania nawet w tak suchym roku jak ten.


Więcej informacji o preparacie humusowym Carbohumic wspomagającym m. in. tworzenie próchnicy w glebie i poprawiającym strukturę gleby oraz o podłożach na bazie węgla brunatnego:

Carbohort Sp. z o.o.
www.carbohort.com
Kontakt:
tel. 506 066 663, 502 356 984
e-mail: biuro@carbohort.com