W gospodarstwach na Mazowszu, gdzie uprawy prowadzone są w nieogrzewanych tunelach foliowych, ruszyły zbiory pierwszych warzyw. W gospodarstwie Elżbiety i Witolda Krzosek w miejscowości Ratoszyn w tym roku uprawia się głównie cukinię, ale także ogórki oraz fasolę szparagową.

Cukinie, odmiana Keesha F1, posadzono na początku kwietnia. W połowie maja ruszyły pierwsze zbiory z tuneli foliowych. Na jeden tunel o powierzchni 240 metrów kwadratowych posadzono około 260-280 roślin. Obecnie uprawę nawozi się poprzez fertygację. W działaniach tych wspiera gospodarstwo Radosław Łaźny doradca z firmy Plon Expert Doradztwo Agronomiczne. Zbiory cukinii realizuje się co dwa dni, ale wkrótce odbywać się będą codziennie.

Cukinie odmiana Keesha F1, początek zbiorów

W tym roku po raz pierwszy w gospodarstwie posadzono fasolę szparagową w matach z węgla brunatnego Carbomat. Rozsadę wyprodukowaną w kostkach umieszczono na matach na początku kwietnia. Tunele są stosunkowo niskie, co sprzyja utrzymywaniu wysokiej temperatury, więc zbiory fasoli szparagowej również już się rozpoczęły. Gospodarze zauważają, że uprawa fasoli szparagowej w matach jest ciekawą alternatywą, zapewniającą pełną kontrolę nad wzrostem roślin i wczesne zbiory.

Uprawa fasoli szparagowej w matach Carbomat

Kolejna uprawa to ogórki odmiany Madeira F1. Rosną one również w matach z węgla brunatnego Carbomat. Sadzenie gotowej rozsady realizowano pod koniec kwietnia. Obecnie trwa już zbiór pierwszych ogórków. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w osobnym materiale.

Ogórki odmiany Madeira z pierwszych zbiorów

Region południowego Mazowsza słynie z produkcji wczesnych warzyw. Przykład gospodarstwa Państwa Krzosków pokazuje, że już nie tylko papryka jest dominującym warzywem w radomskim zagłębiu tunelowym.