Dni Otwarte Bejo Zaden Poland obecnie realizowane w cyklu dwuletnim, w tym roku odbywały się w dniach 25-27 sierpnia w podwarszawskiej Konotopie. Były jak zawsze okazją do obejrzenia kolekcji odmian oferowanych przez Bejo Zaden, kolekcji która w tym roku prezentowała się wyjątkowo okazale. Nie zabrakło w niej nowości, w tym zupełnie nowych w ofercie Bejo odmian kopru włoskiego, sałat i innych warzyw liściowych.

O rozwoju firmy Bejo Zaden najlepiej świadczy jej portfolio, niezwykle bogate i ciągle poszerzane jest o nowe gatunki i odmiany. Ogółem na poletkach pokazowych pokazano przeszło 250 odmian w obrębie 35 gatunków. Ostatnio dołączały do niego warzyw liściowe i sałaty, co jest konsekwencją zakupu przez Bejo firmy Agrisemen zakupionej w ubiegłym roku. Dwa lata temu podjęliśmy decyzję o zmianie częstotliwości naszych dni otwartych na cykl dwuletni i to wydaje się było słuszną decyzją. W tym roku naszą kolekcję w Konotopie odwiedziło wielu producentów, a sobota 27 sierpnia gościliśmy tu naszych głównych dystrybutorów – powiedział Grzegorz Pastuszka, dyrektor generalny Bejo Zaden Poland. Oprócz producentów z Polski do Konotopy przybyli licznie producenci warzyw z innych krajów zarówno ze wschodu, ale też Niemiec i Holandii.

Grzegorz Pastuszka, Dyrektor Generalny Bejo Zaden Poland
Grzegorz Pastuszka, Dyrektor Generalny Bejo Zaden Poland

Przybywa nowych odmian ale też rozwijane są technologie produkcji nasion i ich uszlachetniania, czego przykładem jest technologia B-Mox, polegająca na traktowaniu nasion naturalnymi substancjami, mającymi wpływa na lepsze kiełkowanie, wyrównanie wschodów i początkowego wzrostu nasion. Technologia B-Mox ma być oferowana w odniesieniu do nasion podkiełkowanych jak na razie marchwi i pietruszki, a z czasem kolejnych gatunków. Rozwijamy się zarówno w kierunku nowych odmian warzyw ale też technologii ich uszlachetniania –mówił Grzegorz Pastuszka. Nowością w Bejo Zaden Poland jest też budowa nowej stacji hodowlano-doświadczalnej koło Sochaczewa. Póki co realizowana jest tam hodowla ogórków gruntowych pod pieczą Wojciecha Hałaja. Cały obiekt ma być uruchomiony wiosną 2017 roku.

Koper włoski Rondo
Koper włoski Rondo
Kolekcja odmian sałaty dostępnych w ofercie Bejo Zaden
Kolekcja odmian sałaty dostępnych w ofercie Bejo Zaden

Oprócz kolekcji odmian w Konopie można było spotkać się z firmami oferującymi środki produkcji i technologie do uprawy warzyw. Ogółem swoją ofertę przedstawiło ponad 30 podmiotów działających w warzywniczej branży.

Na stosiku BASF dyskutowano o możliwościach ochrony warzyw przed chorobami i szkodnikami
Na stosiku BASF dyskutowano o możliwościach ochrony warzyw przed chorobami i szkodnikami
Stosika firm uczestniczących w spotkaniu licznie były odwiedzane przez zwiedzających
Stoiska firm uczestniczących w spotkaniu były licznie odwiedzane przez zwiedzających

Więcej zdjęć w galerii