Dni Otwarte w Visser Horti Systems

Visser Horti Systems to znaczący producent maszyn dla ogrodnictwa. Firma niedawno obchodziła 50-lecie swej działalności. Z tej okazji zorganizowano kilkudniowy ciąg spotkań (12-16 czerwca) podczas których można było zapoznać się z ofertą podmiotu czy zapytać pracowników o parametry techniczne oferowanych maszyn. Dni Otwarte w Visser Horti Systems szybko stały się sukcesem ze względu na zainteresowanie i zakres poruszanych zagadnień.

Seminaria i zwiedzanie

Z okazji Dni Otwartych organizatorzy zatroszczyli się o moc atrakcji. W trakcie spotkania odbyło się 13 seminariów na których poruszane były rozmaite zagadnienia związane z mechanizacją ogrodnictwa. Najistotniejszym był system Autostix o którym mówiło wielu znamienitych prelegentów, takich jak Ton Visser – dyrektor Visser, Michael Henzler – Business Development Director firmy Ball w Chicago, Ron Sant z Sant Greenhouses i Teun Hinze z Visser. Rozwiązanie to pozwala na przesadzenie 11 tys. szt. sadzonek ciętych na godzinę. Choć to technologia dedykowana szkółkarstwu, to w ofercie Visser znajduje się wiele maszyn, które mogą z powodzeniem być wykorzystane w gospodarstwach warzywniczych.

Przegląd interesujących rozwiązań

Linia do kostkowania torfu

Oferta firmy zainteresuje zwłaszcza tych plantatorów, którzy we własnym zakresie na dużą skalę produkują rozsadę. Interesującym rozwiązaniem jest maszyna do produkcji kostek torfowych Block-O-Matic B 600. Jest ona na tyle wydajna, że pozwala na wyprodukowanie 550-600 kostek torfowych na godzinę. Dzięki regulacji wykrojnika możliwe jest dostosowanie wielkości kostek do aktualnych potrzeb. W ofercie firmy znajdują się także napełniarki do multiplatów, takie jak na przykład Twin Filler. Maszyna ta jest w stanie załadować 500-1000 tac w ciągu godziny. Jej regulacja pozwala na wykorzystywanie tac o różnych rozmiarach, jednak nie większych niż 600 x 400 x 200. Została ona wyposażona w specjalny system recyklingu na ddatkowej ziemi. Pozwala on na jej ponowne użycie do wypełniania tac. Do siewu wykorzystać można jeden z oferowanych siewników, na przykład model Auto Seeder Roulette SSL. Cechuje go wysoka precyzja nawet w przypadku nasion uznawanych za trudne do wysiewu. Zaletą jest także dość szybki i nieskomplikowany sposób dostosowania maszyny do różnych wymiarów tacy. Maksymalna wydajność urządzenia to 800-1000 tac na godzinę. Dni Otwarte w Visser Horti Systems stworzyły więc niezłą okazję do zapoznania się z najnowszymi trendami w konstrukcji maszyn do produkcji rozsady warzyw.

Spotkanie dało okazję do wielu kuluarowych rozmów przedstawicielom branży ogrodniczej

Redakcja dziękuje Grzegorzowi Surmanowi z Royal Brinkman za udostępnienie materiału zdjęciowego, którego jest on autorem.