Gospodarstwo Rafała Kondrackiego odwiedziliśmy na początku października odwiedziliśmy wraz z firmą Syngenta (zobacz tutaj). Rozsadę do nasadzeń kalafiorów dostarczyła tutaj Grupa Producentów Rozsad KRASOŃ. W przygotowanym materiale zwracamy uwagę na korzyści jakie daje zakup gotowej rozsady. Wyrównanej, we właściwej fazie i odpowiednio przygotowanej do wzrostu w warunkach polowych.

Pola, które wizytujemy podczas naszego spotkania to kalafiory sadzone miedzy 10 a 15 lipca z rozsady dostarczonej przez GPR Krasoń. Była ona zaprawiana preparatem Verimark 200 SC. Chroni on roślin przed śmietką kapuścianą przez okres pierwszych 3 tygodni po wysadzeniu (również innymi szkodnikami jakie mogą się w tym okresie pojawić). Jak informuje Marcin Krasoń, rozsada jest traktowana Verimarkiem na 3 dni przed dostawą do klienta. Wówczas zapewnia się jej jak najdłuższe działanie po posadzeniu w polu.  

Marcin Krasoń
Marcin Krasoń na polach kalafiorowych wskazywał na korzyści jakie daje wykorzystanie gotowej rozsady

W GPR rozsada produkowana jest w 3 lokalizacjach. W specjalnie do tego celu przystosowanych szklarniach i w pełni kontrolowanych warunkach wzrostu. Łączna powierzchnia naszych obiektów produkcyjnych to obecnie 15 ha – przypomina Pan Marcin. Dodaje, że zakup gotowej rozsady to przede wszystkim bezpieczeństwo produkcji i pewność realizacji nasadzeń w zaplanowanych terminach. Wyrównana rozsada zapewnia wyrównanie roślin w czasie uprawy. W uprawie kalafiorów czy brokułów równomierne dorastanie to także szybki zbiór. Jest to istotne, biorąc pod uwagę całkowite koszty produkcji, a zwłaszcza nakładów na robociznę i zbiory – podkreśla Marcin Krasoń.