Planowanie skutecznego nawożenia oraz ochrony należy mieć dużo wiedzy którą trzeba przełożyć w praktykę. Spotkania z ekspertami dają nam okazje poznania tajników prawidłowego odżywienia roślin oraz zasad ich skutecznej ochrony przed patogenami i szkodnikami. W pierwszej części naszego artykułu (czytaj tutaj) przedstawiliśmy odmiany polecane aktualnie do uprawy. Teraz czas na zasady nawożenia i ochrony.

Nawożenie w kierunku wysokich plonów selera

Podczas spotkania temat związany z nawożeniem przedstawił Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland. Nawożenie powinno być układane indywidualnie na podstawie analizy gleby. Na samym wstępie zwrócił uwagę na właściwe zmianowanie. Często zdarza się, że warzywa uprawiane są na tych samych polach. W pierwszych latach rośliny rosną bez większych problemów. Po kilku latach dochodzi do wykorzystania niektórych składników. Tak jest w przypadku wapnia (tzw. wapnia odżywczego) i dlatego powinniśmy wykorzystywać do nawożenia saletrę wapniową, która dostarcza azot oraz wapń odżywczy (w pełni rozpuszczalny w wodzie) . Kluczowym pierwiastkiem w uprawie selera jest potas. W tej uprawie może być dostarczany w postaci chlorkowej (sól potasowa). Na prezentowanych polach został podany w postaci bezchlorkowego nawozu YaraMila Complex. Nawóz ten ma nie tylko za zadanie dostarczyć potasu ale również siarki, która szybko przemieszcza się w profilu glebowym lub jest wynoszona razem z plonem z pola. Są dwa pierwiastki wapń i bor, które pobierane są w sposób bierny, razem z masowym pobieraniem wody przez rośliny. Rośliny komfortowo odżywione w bor lepiej pobierają wapń. Źródłem długo działającego boru jest YaraVita Brassitrel Pro, który dodatkowo zawiera m.in. mangan i molibden – mówił Wojciech Kopeć. Zwrócił też uwagę na zawartość chlorofilu w liściu. Podstawowym budulcem chlorofilu jest magnez i żelazo. Na prezentowanym polu selera źródłem magnezu oraz żelaza był nawóz KristaLeaf Foto.

Program nawożenia selera zaproponowany przez firmę Yara

Nowa substancja aktywna w ochronie od Basf

Maciej Wita przedstawił zalety stosowania nowego w ochronie selera preparatu Dagonis. Zawarte są w nim dwie substancje aktywne difenokonazol oraz nowość – Xemium. Preparat ten zwalcza w uprawie selera zgniliznę twardzikową, mączniaka prawdziwego oraz alternarioze. Środek polecany jest do stosowania zarówno zapobiegawczo jaki i interwencyjnie. Drugim sprawdzonym rozwiązaniem, o którym była mowa to Signum 33 WG zawierający w swoim składzie dwie substancje aktywne- piraklostrobine oraz boskalid. Szczególnie polecany jest do zabiegów przeciwko zgniliźnie twardzikowej.

Maciej Wita z firmy Basf opowiadał o skutecznej ochronie selera

Istotny jest odpowiedni termin wykonania zabiegów.

Nie powinno się zwlekać z ochroną, i raczej prowadzić ją zapobiegawczo. Często w pierwszych etapach infekcji objawy chorobowe nie są jeszcze zauważalne, a gdy się pojawią oznacza to już pewne straty w plonie – podkreślał ekspert z BASF.