Dorodne kalafiory i brokuły w trudnym sezonie – cz. I Odmiany




2017 to niewątpliwie trudny rok w uprawie warzyw, a na pewno dla brokułów i kalafiorów. Można jednak znaleźć plantacje, gdzie mimo niesprzyjającej aury udało się w tym roku utrzymać rośliny w dobrej zdrowotności i kondycji i uzyskać zadowalające plony. Takim przykładem może być gospodarstwo Joanny i Wojciecha Krasińskich w miejscowości Krępa (niedaleko Dobrzyń nad Wisłą). Właśnie tam 4 października KPODR, Oddział w Zarzeczewie wraz z firmą Syngenta zorganizowali spotkanie prezentujące odmiany kalafiorów i brokułów oraz technologie ich uprawy. W wydarzeniu tym wzięły również udział firmy BioAgris oraz Green Eco Poland.

Kolekcja odmian w warunkach produkcyjnych

W gospodarstwie Państwa Krasińskich przygotowano kolekcję znanych już jak też nowych odmian kalafiorów i brokułów. Omówili je gospodarz tego regionu z firmy Syngenta – Marek Zieliński oraz Zenon Małek portfolio menadżer warzyw kapustnych. Wśród brokułów można było podziwiać znane standardy jak Monaco F1, ale tez godnych następców tej odmiany w odmianach Monrello i Batory. Obie mogą być uprawiane zarówno do przetwórstwa jak i na świeży rynek, zapewniając doskonałej jakości produkt dla obu tych sektorów rynkowych.

O odmianach kalafiorów i brokułów opowiadali Zenon Małek i Marek Zieliński

Wśród kalafiorów dla przemysłu wyróżniały się dobrze znane Gohan F1, Cabral F1 i David F1. Te trzy odmiany – jak zapewniał Zenon Małek – dają możliwość pełnego zaplanowania jesiennej kampanii zbioru kalafiorów zapewniając doskonałej jakości surowiec od początku września do końca października. Aby wykorzystać potencjał plonotwórczy tych trzech odmian trzeba dobrze zaplanować produkcję i nasadzenia, tak by Gohana zbierać od początku września, Cabrala w drugiej połowie tego miesiąca a Davida zaplanować na zbiór w październiku, ale z powodzeniem może być uprawiona na zbiór w lipcu.  Ze względu na stosunkowo krótki okres wegetacji (80-85 dni) i skoncentrowany w czasie zbiór odmiana ta nadaje się do uprawy poplonowej na zbiór jesienny. Dużą zaletą naszych odmian kalafiorów jest wysoka zdrowotność co doskonale widać na tym polu. To jest ogromny atut naszych odmian, szczególnie doceniany w tak trudnym sezonie jak obecny – podkreślał Marek Zieliński. Zwracał tez uwagę na odmianę Gohan, odmianę o bardzo dobrym wigorze doskonałym okryciu róży i stabilnym okresie wegetacji. Największy potencjał plonotwórczy zapewnia ta odmiana przy zbiorze we wrześniu i październiku, ale też nadaje się do uprawy na zbiór wczesnoletni.

Kalafiory odporne na kiłę oraz nowości

Pokazano też odmiany odporne na kiłę jak Clapton F1 i Clarina F1, które np. w Holandii są powszechnie uprawiane nawet tam gdzie nie ma kiły. Odmiany te cechują się bowiem bardzo mocnym system korzeniowym, dlatego dobrze sobie radzą w sytuacjach niekorzystnych dla wzrostu. Clapton to odmiana nadająca się do uprawy całorocznej, podczas gdy Clarina polecana jest do uprawy na zbiór wczesnoletni i jesienny. Ciekawostką był tez testowany jeszcze kalafior o numerze SG2074, który ma otwarty pokrój, ale róże pozostają białe mimo oddziaływania na nie promieni słonecznych. Odmiana ta będzie zatem szczególnie polecana do upraw na świeży rynek.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele zakładów przetwórczych, m. in. Bonduelle
Kalafiory cechowała wysoka zdrowotność polowa, o co było trudno w tym sezonie

 

c.d.n.

W drugiej części relacji przedstawimy zagadnienia agrotechniczne, dzięki którym udało się utrzymać plantację brokułów i kalafiorów w tak dobrej zdrowotności i kondycji.